یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشچرا افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران اعمال نشد؟

چرا افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران اعمال نشد؟

وزیر کار به کارفرمایان هشدار داده در صورت عدم افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران، جریمه خواهند شد. اما ظاهراً بخش دولتی هم درباره افزایش حقوق کارگران مقاومت می‌کند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبر24، وزیر کار هشدار داده که اگر کارفرمایی ۵۷ درصد افزایش حقوق کارگران را اعمال نکند، جریمه می‌شود. نکته قابل توجه این است که ظاهراً حتی در بخش دولتی هم درباره افزایش حقوق کارگران مقاومت وجود دارد و پایه حقوق کارگران بخش دولتی نیز افزایش 57 درصدی نداشته است. آیا دولت خودش را جریمه می‌کند؟

حقوق کارگران در سال جدید ۵۷ درصد افزایش پیدا کرد. اما این افزایش با استقبال جامعه کارفرمایان مواجه نشد و انتقادات زیادی به این افزایش حقوق وجود داشت.

همان زمان این نگرانی پیش آمد که افزایش حقوق جدید یا باعث تعدیل کارگران شود یا اینکه کارفرمایان این میزان افزایش را قبول نکنند و زیر بار آن نروند. گویا پیش‌بینی درست از آب درآمد. چراکه وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به کارفرمایان اولتیماتوم داده که باید حداقل حقوق را ۵۷ درصد بیشتر کنند وگرنه با آن‌ها برخورد صورت می‌گیرد.

حجت عبدالملکی گفته «افزایش ۵۷ درصدی حقوق باید در مورد کسانی که مشمول قانون کار می‌شوند اجرا شود. اگر کارفرمایی اجرا نکرده باشد تخلف است و ما به این تخلف در بازرسی‌های گسترده رسیدگی می‌کنیم.»
البته وزیر کار گفته لیست حقوق و دستمزد حقوق فروردین ماه نشان می‌دهد که تعداد کمی افزایش ۵۷ درصدی حقوق را اعمال نکرده‌اند.

آیا دولت زیر بار افزایش حقوق کارکنان نرفت؟

در حالی وزیر کار از تخلف برخی از کارفرمایان خبر داده که حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شورا‌های اسلامی کار کشور چندی پیش اعلام کرده بود که برخی از دستگاه‌های دولتی از افزایش ۵۷ یا ۳۸ درصدی حقوق کارمندان خود طفره می‌روند.

حبیبی گفته بود مطلع هستیم که شماری از دستگاه‌های دولتی، به عمد مانع اجرای مصوبه افزایش مزد شورای عالی کار شده‌اند. در این سازمان‌ها به جای افزایش ۵۷ یا ۳۸ درصدی، حقوق کارگران تنها ۱۰ درصد بیشتر شده است. یعنی معادل افزایش حقوقی که مجلس برای کارمندان دولت لحاظ کرده بود.

این مقام حوزه کار گفته بود تنها کارفرمایان بخش خصوصی نیستند که درباره افزایش حقوق ۵۷ درصدی مقاومت می‌کنند. حتی در مجموعه دولت همراهی و همسویی کامل برای اجرای بخشنامه‌های وزارت کار وجود ندارد. کارگران زیادی در موسسات دولتی کار می‌کنند که دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه خود را ناقص گرفته‌اند. این یک تخلف است و قابلیت پیگیری دارد.

اما حالا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فقط از برخورد با کافرمایان مختلف در بخش خصوصی صحبت می‌کند و نگفته آیا این برخورد شامل حال دستگاه‌های دولتی هم می‌شود؟ آیا با دستگاه‌هایی که حقوق کارگران خود را معادل حقوق کارمندان افزایش داده‌اند، برخورد می‌شود یا نه؟

منبعخبر 24
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر