پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیبانک ها سد راه کارآفرینی

بانک ها سد راه کارآفرینی

وقتی یک کارآفرین پس از تحقیق و مطالعه‌های فراوان شروع به فعالیت می‌کند و در ابتدای مسیر قرار دارد، به‌طور قطع توان بازپرداخت وام‌های بانکی با سود ۱۸ درصد را ندارد.

ایرنا – نگاهی به وضعیت بنگاه‌های تولیدی کشور و آمارهای قابل توجه بیکاری نشان می‌دهد که فعالیت‌های مهم و ایده‌های خلاقانه در حوزه‌های کارآفرینی جایگاه اصلی خود را از دست داده‌اند. دیگر چنین روحیه و انگیزه‌ای به عموم جامعه منتقل نمی‌شود که برای گذران زندگی و کسب درآمدی به‌منظور تامین معیشت خود سراغ این‌گونه کارهای توسعه‌ساز حرکت کنند.

متغیرهای کلان اقتصادی با کم‌رمقی تولید رابطه‌ای مستقیم و تنگاتنگ دارند. در نتیجه با شکل‌گیری بی‌ثباتی در شاخص‌های کلان و بازارهای متزلزل طی سال‌های گذشته عملاً کشش فعالیت‌های مولد را از جامعه سلب کرده است.

کارآفرینی، تنها راه نجات اقتصاد کشور

به اعتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی، هموارترین راه برای رسیدن به وضعیتی پایدار در امور اقتصادی کشور و کاهش آمار بیکاری، گسترش روحیه کارآفرینی در جامعه است. تا زمانی که نقش آفرینان اقتصادی یک کشور یعنی مردمان آن سرزمین به کارآفرینی نگاهی ارزشی و معنوی نداشته باشند هر روز اقتصاد به لبه پرتگاه فروپاشی نزدیک‌تر خواهد شد.

الزام بانک‌ها به پرداخت تسهیلات برای نو کارآفرینان

دولت برای ایفای نقش هدایتگری و تنظیم‌گری در اقتصاد کشور موظف است که تمام تمرکز خود را برای پیشبرد اهداف تولیدی مندرج در برنامه توسعه ملی به کار گیرد تا اقتصاد کشور را در ابتدا از بی‌ثباتی خارج کند و پس از آن برای شکوفایی اقتصاد اقدامات لازم را انجام دهد. اگر به فهرستی از مشکلات اصلی کارآفرینی در کشور نگاهی اندازیم به‌خوبی متوجه می‌شویم که بزرگ‌ترین مانع بر سر راه کارآفرینان عدم بودجه مکفی و لازم برای راه‌اندازی کسب و کار است.

از بین بردن روحیه کارآفرینی با سودهای ۱۸ درصدی وام‌ها

یکی از مشکلاتی که در طول سالیان گذشته همواره کارآفرینان با آن درگیر بودند، چگونگی بازپس‌گیری تسهیلات و سودهای گزاف بانکی است. برای مثال وقتی یک کارآفرین در ابتدای راه قرار دارد و پس از تحقیق فراوان فعالیتی را شروع کرده است، به‌طور قطع توان بازپرداخت وام‌های بانکی با سود ۱۸ درصد را ندارد. این ناهمواری ایجاد شده از طرف بانک‌ها به فعالیت مولدانه در کشور لطمه می‌زند.

قدم بلند دولت سیزدهم برای حمایت از فعالیت‌های مولد

ناتوانی کارآفرینان در بازپرداخت تسهیلات باعث می‌شود که بانک به سراغ اقدامات تنبیهی برود و در بسیاری از موارد کار به تعطیلی آن بنگاه تولیدی می‌رسد. در نتیجه این موضوع چالش‌هایی را برای هر دو طرف ایجاد می‌کند.

البته با روی کارآمدن دولت سیزدهم در خصوص تولیدکنندگان قوانین خوبی از سمت بانک مرکزی در حال نهایی شدن است که یکی از آن‌ها ابلاغ قوانینی است که اجازه ندهد واحد تولیدی حتی در صورت بدهکاری به‌راحتی تعطیل شود.

شراکت بانک در کارآفرینی از ابتدا تا انتها

البته برخی از کارشناسان معتقدند که بانک امین سپرده‌گذاران است و باید با پرداخت به‌موقع و صحیح اعتماد سپرده‌گذاران خود را جلب کند. اگر قرار باشد که پس از اعطای هر تسهیلاتی با چالش‌های مختلف روبه‌رو شود، دیگر سپرده‌گذاران به بانک اطمینان نمی‌کنند و برای پرداخت سود آن‌ها با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شود. اما در مقابل گروهی دیگر می‌گویند که در قانون تسهیلات، بانک شریک کارآفرین و فعال اقتصادی است و بانک باید از ابتدا تا انتها به‌عنوان حامی در کنار کارآفرینان باشد.

حال اگر به وظیفه ذاتی بانک‌ها توجه کنیم به این نکته می‌رسیم که بانک‌ها باید از نگاه صرف یک بنگاه اقتصادی خارج شده و توان خود را برای تولیدکننده قرار دهند. ممکن است بنگاه‌هایی قصد سوءاستفاده از تسهیلات بانکی را داشته باشند که اگر تخلفی صورت گرفت فوراً ورود پیدا کنند. اما اگر بخواهیم همه را با یک‌چشم نگاه کنیم، هرگز به راهکار درستی دست نمی‌یابیم.

توجه ویژه کارآفرینان به زمان دریافت تسهیلات بانکی

در نتیجه دولت باید بازنگری اساسی در اقدامات بانک‌ها داشته باشد و نظارت دقیق و مستمر را در این موضوع پیگیری کند تا کارآفرینان با نگرانی کمتری نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند. البته به گفته برخی کارشناسان بهترین مرحله برای اخذ تسهیلات زمانی است که بررسی‌های کامل صورت گرفته باشد و به‌خوبی از شرایط تحریمی، قیمت مواد اولیه و وضعیت فروش آن محصول در بازار آگاه باشیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر