جمعه, آذر 4, 1401
15.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسسقوط بازار بورس چه زمانی تمام می شود؟

سقوط بازار بورس چه زمانی تمام می شود؟

به اعتقاد یک کارشناس بازار سرمایه اصلاح بازار بورس تا نیمه خردادماه ادامه خواهد یافت.

سعید جعفری در گفت و گو با ایسنا، در تشریح عواملی که باعث ریزش بازار بورس در روزهای اخیر شده است اظهار کرد: یک مورد، رفتار طبیعی بازار است زیرا در سه ماه اخیر یک رشد خوب در بازار رخ داد و اکثر نمادها حداقل ۳۰ درصد رشد داشتند. بنابراین اصلاح بازار سرمایه طبیعی است تا دوباره یک انرژی برای صعود به دست آورد. البته این موضوع  با چند اتفاق مصادف شد. در روزهای اخیر وقوع چند اتفاق سیاسی در کشور، ریسک سرمایه گذاری در بازار را افزایش داد.

وی افزود: موضوعات دیگر به مباحث داخل بازار بورس برمی‌گردد. یکی از گروه‌های پیشروی بازار، خودرو است و خبر واگذاری بلوک ایران خودرو و سایپا باعث شد سهام این دو شرکت صعودی شوند. اما این اتفاق هنوز به وقوع نپیوسته و جنبه‌های مختلف آن مشخص نیست و همین ابهام باعث عقب نشینی خریداران گروه‌های خودرویی شد و نمادهای خودرویی روند نزولی را در پیش گرفتند. موضوع بعدی نیز عرضه خودرو در بورس کالا بود. هنوز خودروهای سایپا و ایران خودرو در بورس کالا عرضه نشده‌اند و این اتفاق باید به مرحله عمل برسد تا از زیان دهی خودروسازها کاسته شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت گروه پالایشی گفت: این گروه نیز از گروه‌های پیشروی بازار بورس به حساب می‌آیند و گزارش‌های ۱۲ ماهه آن‌ها به اندازه‌ای که بازار انتظار داشت خوب نبود. البته گزارش‌ها ناقص است و باید اطلاعات بیشتری کسب شود تا این شرکت‌ها بتوانند سود قطعی خود را اعلام کنند. اما همین موضوع باعث شد سرمایه گذاران در گروه پالایشی احتیاط کنند.

جعفری افزود: موضوع بعدی گزارش‌های دور از انتظار متانول سازها بود. افت قیمت متانول و افزایش قیمت خوراک باعث شد سودآوری گروه متانول ساز در صنعت پتروشیمی کم شود. از طرف دیگر در دو هفته اخیر در گروه فلزات شاهد کاهش قیمت جهانی فولاد ایران بودیم که دلیل آن ورود فولادسازهای روس به بازارهای صادراتی ایران است. روس‌ها به دلیل تحریم، محصولات خود را با تخفیف‌های زیاد عرضه می‌کنند و این اتفاق باعث می‌شود قیمت فولاد ایران و در نتیجه سهام فولاد کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه هنوز چشم انداز احیای برجام مشخص نیست، اظهار کرد: هرچند این موضع افزایش قیمت دلار را به همراه دارد اما به مرور و در بلندمدت ریسک‌های زیادی را به بازار بورس تحمیل می‌کند. از طرف دیگر سردرگمی دولت در تصمیم گیری اقتصادی، فضای سرمایه گذاری را کمی نا امن یا مردد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه درمورد آینده بازار بورس گفت: به نظر من تا نیمه خردادماه شاهد اصلاح بازار بورس خواهیم بود و پس از آن رشد بازار شروع می‌شود. بنابراین از اواخر خرداد و در تیر بازار صعودی خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر