شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشتعیین سقف تراکنش های بانکی

تعیین سقف تراکنش های بانکی

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی گفت: تراکنش های بانکی افراد فاقد شغل رصد و در صورت تجاوز ازسقف تعیین شده مسدود می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبر24، محمد حسین دهقان، مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در مورد رصد تراکنش های بانکی افزود: «اطلاعات برای مبارزه با پول شویی شفافیت و متناسب با ارائه خدمات به مشتریان و متناسب با نیاز و اطلاعات اقتصادی پایش می‌شوند». دهقان گفت: «این اقدام و پایش در خصوص گردش حساب افراد و واریز سود و مدیریت نقدینگی از یک حساب به حساب دیگر را شامل نمی‌شود، اما در اجرای این پایش تمامی حساب‌های یک شخص در یک موسسه اعتباری در نظر گرفته می‌شود.»

سقف تراکنش حساب‌های بانکی چقدر است؟

در طرح جدید بانک مرکزی برای مقابله با حساب‌های اجاره‌ای، سقف تراکنش سالانه در نظر گرفته شد. بر این اساس سقف تراکنش های بانکی برای بازنشستگان، مستمری بگیران و افراد بیکار و غیرفعالان مالیاتی (افراد حقوقی غیرفعال) به ترتیب دو میلیارد، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

چه گروه‌هایی مشمول رصد حساب‌های بانکی می‌شوند؟

این طرح افراد بازنشسته یا از کارافتاده و مستمری بگیر، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، دانش آموزان و زنان خانه دار را در برنمی‌گیرد.

در دستورالعمل بانک مرکزی سطح فعالیت بانکی اشخاص حقیقی بیکار و غیرفعال این‌طور تعیین شده است: حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک ساله برای افراد بازنشسته دو میلیارد تومان، مستمری بگیر یک میلیارد تومان، بیکار و غیرفعال مالیاتی، هرکدام ۵۰۰ میلیون تومان.

مبنای سقف اجرای این طرح متناسب با ارائه خدمات است. یعنی به تمامی افراد در صورت خروج از سقف تعیین‌شده فرصت ارائه اسناد و مدارک در خصوص واریز وجه بیش از سقف مجاز داده می‌شود.

پیش از این در جریان رصد و پایش تراکنش های بانکی مشکوک به پولشویی، برخی از روسای شعب بانکی و مدیران مناطقی که بدون رعایت ضوابط قانونی اقدام به کارسازی این دسته از تراکنش‌ ها کرده بودند، از کار برکنار شدند.

چه کسانی طعمه حساب های اجاره ای می‌شوند؟

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی که شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری حاضر شده بود به مقابله بانک مرکزی با حساب های اجاره ای اشاره کرد و گفت: پیشنهادهای اغواکننده در فضای مجازی به افراد کم سواد یا کسانی که نیاز مالی دارند، داده می‌شود و باید مردم را نسبت به حساب‌های اجاره‌ای توجیه کرد.

دهقان ادامه داد: «برخی افراد به جای یک فرد دیگری حساب باز می‌کنند اما تمام ابزار برداشت در اختیار افراد دیگری است که به صورت شبکه‌ای کار می‌کنند. افرادی هستند که از هویت این عده سوء استفاده می‌کنند. در مدل دیگری از این اقدام، قسمتی از حساب در اختیار آن شخص است اما ابزار حساب در اختیار کلاهبردار قرار می‌گیرد و عملا هم خود فرد از حساب استفاده می‌کند و هم کلاهبرداران. در حالت سوم فرد کل عملیات را خودش انجام می‌دهد اما پول و وجوه متعلق به خودش نیست.»

منبعخبر 24
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر