پنجشنبه, آذر 10, 1401
10.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهاحداث بانک های فراساحلی در منطقه آزاد انزلی

احداث بانک های فراساحلی در منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: در منطقه آزاد انزلی شعب بانک های خارجی وجود ندارد و در حال پیگیری برای تأسیس بانک های فراساحلی در منطقه آزاد انزلی هستیم.

‌به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی اوسط اکبری‌مقدم شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره نقش سازمان منطقه آزاد انزلی در تولید و اشتغال استان گیلان اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی به جهت برخورداری از موقعیت استراتژیک، نقش بسیار کلیدی در تبادلات تجاری بین کشورهای حاشیه خزر و جنوب کشور دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: سهم این منطقه در تولید گیلان 7.2 درصد تولید ناخالص داخلی استان بوده و همچنین در اشتغال گیلان نیز سهم 3 درصدی دارد. وی به توافق اخیر سازمان با اورنبورگ روسیه  برای ایجاد صنایع فرآوری کشاورزی اشاره کرد و گفت: بندر اورنبورگ روسیه یک منطقه ویژه اقتصادی است.

اکبری‌مقدم با بیان اینکه شرایط مناطق آزاد ایران نسبت به شرایط مناطق اقتصادی و ویژه روسیه مطلوب‌تر است ابراز داشت: بندر اورنبورگ یکی از بنادر تولیدات کشاورزی به شمار می‌رود و بر همین اساس هفته گذشته ویدیو کنفرانسی با رئیس این منطقه ویژه اقتصادی داشتیم که در آن ظرفیت‌های این دو منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: طی این کنفرانس مقرر شد هیئتی از اورنبورگ به منطقه آزاد انزلی آمده و از ظرفیت‌های منطقه بازدید کنند تا توافق‌نامه‌ای برای تبادلات حوزه کشاورزی با منطقه ویژه اقتصادی اورنبورگ روسیه داشته باشیم؛ زیرا سهم صادرات محصولات کشاورزی در منطقه آزاد انزلی نسبت به سایر مناطق آزاد بسیار اندک و ناچیز است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: در همین راستا سال گذشته نیز تفام‌نامه‌ای با بندر آکتائو در قزاقستان، بندر آستراخان روسیه انجام و پس از آن بازدیدها و جلساتی نیز توسط هئیتی از بنادر مذکور برگزار شد. در این جلسات به بررسی ظرفیت‌های این بنادر و تبادلات بین این 3 بندر پرداختیم.

اکبری‌مقدم با اشاره به اینکه در بندر انزلی 15 پست اسکله فعال و در بندر کاسپین 4 پست اسکله فعال وجود دارد اظهار داشت: سالانه 9 میلیون تن کالا در این دو بندر وارد و صادر می‌شود. همچنین سال گذشته یک میلیارد و 29 میلیون دلار واردات از بندر کاسپین و انزلی انجام گرفت که عموماً از روسیه، قزاقستان و چین بود.

وی با بیان اینکه میزان صادرات به روسیه، قزاقستان و چین نیز 269 میلیون دلار و سهم مختص بندر کاسپین از تولیدات داخلی بندر 21 میلیون دلار بود عنوان کرد: بندر کاسپین اکنون بندری نزدیک به نسل سوم است زیرا صنایع شکل گرفته در این بندر در پس کرانه آن و مجاورت اسکله‌ها قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ادامه داد: بیش از 10 واحد دانش‌بنیان در بندر کاسپین در حوزه تولیدات صادرات محور به کشورهای عراق، قزاقستان و چین فعال هستند. بیش از 160 واحد تولیدی فعال در منطقه آزاد انزلی شکل گرفته و بیش از 30 واحد نیز در دست احداث است.

اکبری‌مقدم افزود: بیش از 30 درصد واردات روغن کشور از راه بندر کاسپین انجام می‌گیرد. بندر انزلی و بندر کاسپین بیش از 71 هزار مترمکعب ظرفیت مخازن نگهداری روغن دارد و از ابتدای امسال تاکنون بیش از 70 هزار تن روغن توسط 14 کشتی در بندر کاسپین تخلیه شده است.

بانک های فراساحلی در منطقه آزاد انزلی

وی در ادامه افزود: اکنون حدود 45 هزار تن روغن در مخازن بندر وجود دارد و بیش از 12 هزار تن نیز از پیش از عید در مخازن موجود بود. اکبری مقدم اشاره‌ای هم به تسهیل فرآیند تخلیه روغن خام و تزریق آن به کارخانجات فرآوری روغن داشت و گفت: منطقه آزاد تنها نقش تخلیه‌کننده و نگهدارنده این مواد را دارد و مراحل بعدی امور مربوط به گمرک است.

اکبری‌مقدم اظهار داشت: در بسیاری از مواقع، تخلیه روغن از مخازن یک روز پس از تخلیه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. اما بخش دولتی مشکلاتی در این حوزه دارد که اخیراً با ورود رییس کل دادگستری و دادستان مرکزی استان این مشکلات تسهیل شده و محموله‌های بخش دولتی نیز به سرعت در حال تخلیه هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در مورد اهداف سازمان برای توسعه صادرات از طریق بندر انزلی عنوان کرد: یکی مولفه‌های این هدف اتمام هر چه سریع‌تراتصال ریل شمال و جنوب به بندر کاسپین است؛ در سال 97 خطوط ریل تا رشت به بهره‌برداری رسید و سپس عملیات اجرایی 37 کیلومتر مسیر رشت-کاسپین اجرا شد.

وی با بیان اینکه در سفر استانی رییس جمهور با تأکید آیت‌الله رییسی برای تسریع در بهره‌برداری از این ریل اکنون روند آن سرعت گرفته افزود: امیدواریم پروژه در چند ماه آینده به بهره‌برداری برسد. البته منطقه آزاد انزلی نیز وظایفی بر عهده داشت که سازمان طی 4 ماه بخش زیرساختی را به پایان رساند.

اکبری‌مقدم با اشاره به اینکه بهره‌برداری خطوط ریلی در کاسپین تحول عظیمی را در ترانزیت کالا از شمال به جنوب به‌ویژه کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس ایجاد می‌کند گفت: بیش از 50 شرکت دانش بنیان سال گذشته در منطقه آزاد انزلی به ثبت رسیدند و اکنون بیش از 100 واحد فناور و 10 واحد دانش‌بنیان در منطقه فعال هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ادامه داد: واحدهای دانش بنیان در منطقه آزاد انزلی عموماً درحوزه تولید قطعات الکترونیکی و لامپ‌های ضدانفجار و تولیدات مربوط با خطوط آب‌‌رسانی فعالیت می‌کنند. برای حمایت از این واحدها تسهیلاتی در اختیار آنان‌ قرار می‌دهیم.

وی افزود: ابتدا دفاتری در منطقه به شکل رایگان به مدت 5 سال در اختیار واحدها قرار می‌گیرد. در حوزه صادرات نیز معافیت‌های ویژه‌ای برای آنان‌ اعمال می‌شود و صدور مجور شرکت های دانش بنیان شامل 70 درصد تخفیف می‌شود؛ شرکت دانش‌بنیان در داخل منطقه به ثبت می‌رسد اما گواهی آن را باید از معاونت فناوری ریاست جمهوری اخد کند.

اکبری‌مقدم درباره دغدغه‌های فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی در زمینه ارزی خاطرنشان کرد: 2 صرافی و 10 شعبه بانک داخلی در منطقه اکنون نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند اما شعب بانک‌های خارجی اکنون در منطقه آزاد انزلی وجود ندارد؛ اما تقاضاهایی را برای ایجاد بانک‌های فراساحلی در منطقه داشتیم.

وی گفت: برای تاسیس این بانک‌‌ها باید مجوز آن از بانک مرکزی گرفته شود که دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد پیگیر است. اکبری مقدم درباره پیچیدگی صدور کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی اظهار داشت: صدور کارت بازرگانی در سامانه تجارت انجام می‌گیرد‌ و بدین منظور باید ابتدا برخی از استعلامات از سایر دستگاه‌ها اخذ شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اینکه کلیه وظایف دستگاه‌ها به مدیر منطقه تفویض شود اجرایی نشده بنابراین استعلامات آن برای دریافت کارت بازرگانی زمان‌بر خواهد بود که اکنون پیگیری‌ها توسط آقای سعید محمد در حال انجام است.

اکبری‌مقدم درباره معافیت مالیاتی مناطق آزاد گفت: در مناطق آزاد معافیت مالیاتی 20 ساله داشتیم که سال گذشته مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد کشور توسط مجلس مصوب شد. این عملاً باعث بی انگیزگی سرمایه‌گذاران خارجی شد و ارتباط آنان با مناطق آزاد کشور را ضعیف کرد و آسیب جدی به این حوزه وارد آورد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر