جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتتعاونی های پوشاک آماده فتح بازارهای جهانی باشند

تعاونی های پوشاک آماده فتح بازارهای جهانی باشند

معاون وزیر تعاون به سهم بالای سرانه صادرات پوشاک در چین و ترکیه اشاره کرد و از تعاونی های پوشاک کشور خواست برای فتح بازارهای جهانی آماده باشند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، بی تردید قاچاق کالا ضربه سنگینی به پوشاک و نساجی کشور وارد می کند. طبق آمار و ارقام، واردات حجم بالایی از کالاهای خارجی به ویژه پوشاک غیرایرانی، باعث آسیب شدید به صنعت پوشاک و تولید داخل می‌شود.

بر اساس اعلام یک عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۲۸ درصد پوشاک موجود در کشور از طریق قاچاق وارد کشور شده است که خروج بیش از ۱.۸ میلیارد دلار منابع ارزی و نابودی ۱۵۱ هزار اشتغال مستقیم را رقم می‌زند. طبق گزارش‌ها هر یک میلیارد دلار واردات بی رویه به کشور موجب نابودی و تعطیل شدن بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی می‌شود.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در دیدار با انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پوشاک کشور گفت: این وزارتخانه برای همکاری با صنعت آمادگی کامل دارد.

وی بر ظرفیت‌های کم‌نظیر تعاونی های پوشاک در کشور تاکید و اظهار کرد: این ظرفیت کم نظیر باعث شده تا در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین، این صنعت از صنایع پیشران توسعه در کشور به حساب آید.

معاون وزیر کار با اشاره به سهم بالای سرانه صادرات پوشاک در کشورهایی نظیر ترکیه و چین و مقایسه آن با سهم پایین سرانه صادرات پوشاک در کشور، از تعاونی های پوشاک خواست تا خود را برای فتح بازارهای جهانی آماده کنند.

مسکنی در این نشست پیگیری پروژه تخصصی پوشاک کشور و تشکیل کارگروهی به این منظور را خواستار شد و اعلام کرد: وزارت تعاون در این مسیر برای تسهیل‌گری و همکاری با صنعت پوشاک کشور آمادگی دارد.

صنعت پوشاک از جمله صنایعی است که در دوران رکود هم قابل انجام است؛ بر همین اساس در سال‌های قبل طرح تکاپوی وزار کار (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) در حوزه صنعت پوشاک با هدف توسعه ظرفیت‌های داخلی به اجرا درآمد.

به موجب این طرح مقرر شد تا شهرک پوشاک احداث شود که با راه اندازی آن ۴۲ هزار شغل مولد و مستقیم ایجاد و ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی حاصل می‌شد.

برابر آمارها، سالانه بین ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور به وقوع می‌پیوندد که این میزان قاچاق برابر با ایجاد شغل برای ۸۰۰ هزار نفر در کشور است.

هم اکنون بنگلادش به عنوان دومین صادر کننده پوشاک در جهان شناخته می‌شود که بخش اعظمی از این صادرات را تعاونی های پوشاک در این کشور بر عهده دارند. نمی‌توان نقش مؤثر تعاونی‌های تولیدی را در ایجاد اشتغال پایدار و مولد نادیده گرفت که با توجه به کارکردهای خود، فرصت‌های شغلی بسیاری را در این حوزه ایجاد می‌کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر