شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتابلاغ برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش بنیان وزارت صمت

ابلاغ برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش بنیان وزارت صمت

معاون وزیر صمت گفت: برنامه راهبردی «ارتقای تولید دانش بنیان» این وزارتخانه برای تحقق شعار سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین، ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، سید مهدی نیازی گفت: برای تحقق شعار سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین، برنامه راهبردی «ارتقای تولید دانش بنیان» این وزارتخانه ابلاغ شد. تدوین این برنامه برای ارتقاء فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان شدن کسب‌وکارهای حوزه صنعت، معدن و تجارت و باهدف ارتقاء بهره‌وری و افزایش رقابت‌پذیری و تاب‌آوری اقتصاد، صورت گرفته است.

وی افزود: برنامه یادشده با همکاری همه معاونت‌های ذی‌ربط تهیه و پس از تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت به رؤسای سازمان‌ها، مؤسسات تابعه و مدیران کل صمت استانی برای اجرا ابلاغ‌شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزیر صمت تصریح کرد: این برنامه در شش بخش تهیه و تنظیم‌شده که عبارتند از:

  • اهداف تولید دانش‌بنیان
  • چارچوب مفهومی نقش دولت در ارتقای تولید دانش‌بنیان
  • سازوکارها، مشوق‌ها و الزام کننده‌ها
  • راهبردهای وزارت صمتدر راستای ارتقای تولید دانش بنیان
  • برنامه‌های پیشران، توسعه زیرساخت‌های حمایت‌کننده از شرکت‌های دانش‌بنیان
  • سازماندهی اجرای برنامه ارتقای تولید دانش‌بنیان صنعت، معدن و تجارت

نیازی توضیح داد: از میان مهم‌ترین ابزارهای تشویق‌کننده و الزام‌آور برای سوق دادن بنگاه‌ها به سمت تحقیق و توسعه و نوآوری، می‌توان به ارائه ابزارهای تشویقی (مانند اعتبار مالیاتی)، به حرکت واداشتن بخش تقاضا (مانند تضمین خرید یا پیش‌خرید محصولات نوآورانه)، تأمین مالی نوآوری و تحقیق و توسعه (مانند هدایت منابع مالی، پوشش ریسک تحقیق و توسعه)، تعیین هدفمند تعرفه‌ها، و ارائه هدفمند مجوزها اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این سند، دو دسته برنامه بزرگ افقی (راهبرد) و عمودی (برنامه پیشران) به همراه ابزارهای مرتبط برای تشویق بنگاه‌ها (کسب‌وکارها) به اجرای برنامه‌های فوق، برای تحقق تولید دانش بنیان، تعریف‌شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزیر صمت تصریح کرد: با توجه به اصلاح ساختار صورت گرفته در وزارت صمت، سازماندهی فعالیت‌ها در قالب نظام پروژه محوری و همچنین نظام پایش پروژه‌ها تعریف‌شده و معاونت‌ها و دفاتر ذی‌ربط ستادی و سازمان‌های وابسته و تابعه موظف به اجرایی و عملیاتی کردن اقدامات تعیین‌شده در این برنامه هستند.

نیازی همچنین گفت: در کنار این برنامه، اقدامات دیگری شامل تهیه آئین‌نامه مصوب هیئت‌وزیران برای ارتقای تولید دانش بنیان وزارت صمت و انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار وزارتخانه بوده است که آن‌ها نیز در هفته آتی ابلاغ خواهد شد.

وی تأکید کرد: دفتر فناوری و نوآوری معاونت هماهنگی و محیط کسب‌وکار با همکاری معاونت‌ها، دفاتر ستادی و سازمان‌های وابسته و تابعه و همچنین ایجاد هماهنگی با بخش‌های بیرونی و داخلی به‌منظور هم‌افزایی بیشتر به تأمین زیرساخت‌های موردنیاز اجرای پروژه‌ها و رفع موانع پیش روی آن‌ها می‌پردازد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر