پنجشنبه, آذر 3, 1401
14.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتتلاش ۴ جانبه برای بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان

تلاش ۴ جانبه برای بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان

در آینده‌ای نزدیک تفاهم‌نامه ۴ جانبه میان مرکز نوآوری معدن و صنایع ایران، کنسرسیوم دانا، صندوق بیمه و مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی در راستای تسهیلگری توسعه بازار و روند بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان امضا می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه ایمینو (مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در ایران)، نشست مشترک ایمینو با هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه کسب و کارهای پیشرفته معدنی و صنایع معدنی ( کنسرسیوم دانا) برگزار شد. هدف از این نشست تعریف سیاست‌های حمایتی برای توسعه بازار، تجاری‌سازی، تامین مالی و پوشش ریسک سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی بود.

حسین منصوری مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه ایمینو طی دو سال گذشته فرصت‌ ها و چالش‌های اکوسیستم نوآوری در بخش معدن را شناسایی کرده است، گفت: با همفکری صاحب نظران عرصه تجاری سازی محصولات دانش بنیان محور، قرار است پلتفرم توسعه‌ بازار، تامین مالی، تجاری‌سازی محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات دانش بنیان بخش معدن و صنایع معدنی طراحی شود.

وی افزود: متاسفانه برخی شرکت‌ها به دلیل دانش ناکافی، نگاه سنتی و اطلاعات به روز نشده شرایط ورود دانش بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها را فراهم نمی‌کنند. ایمینو در راستای حذف مقاومت‌ها در صدد تسهیلگری برای ایده‌‌های نوین در معادن و صنایع وابسته به آن است.

مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی به انعقاد تفاهم‌نامه‌ ۴ جانبه طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: در راستای روند بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان با هم‌افزایی ایمینو، کنسرسیوم دانا و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان زیست بوم نوآوری در بخش معدن و صنایع معدن را از سردرگمی بیرون آورد. همچنین با تشکیل کارگروه ارزیابی و احراز صلاحیت بکارگیری محصولات شرکت های دانش‌بنیان، این شرکت‌ها را در مراحل مختلف ایده پردازی، تولید و توسعه بازار و تجاری سازی مورد حمایت قرار داد.

منصوری تاکید کرد: پلتفرم جامع عرضه و تقاضای نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ایران بر این اساس در حال تدوین است و در آن با استراتژی تعیین شده، تمامی‌ مراحلی که یک محصول فناورانه و نوآورانه قرار است به تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زا برسد، توجه شده است. در این راستا ایمینو می‌تواند ماموریت تسهیلگری، کنسرسیوم دانا ماموریت سرمایه گذاری، صندوق بیمه نیز ارائه بیمه نامه اعتباری برای پوشش ریسک و مرکز شرکت‌ ها و موسسات دانش بنیان بازوی سیاستگذاری این کنسرسیوم باشد.

کنسرسیوم دانا به عنوان هسته سرمایه گذاری در کنار ایمینو

در ادامه این نشست سید شمس‌الدین سیاسی راد رئیس هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه کسب و کارهای پیشرفته معدنی و صنایع معدنی ( کنسرسیوم دانا) گفت: در دو سال گذشته جریان سازی‌هایی برای تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی بخش معدن صورت گرفت. از سوی دیگر معاونت علمی نیز با شناسایی و ثبت شرکت های دانش بنیان شرایط را برای ترویج الگوی راه اندازی کنسرسیوم در زیست بوم نوآوری تقویت کرد و ما فراخوان‌هایی برای جذب شرکت‌های دانش بنیان دارای محصول ارائه کردیم و توانستیم شرکت‌ های دارای پتانسیل برای سرمایه گذاری را مورد شناسایی قرار دهیم.

وی افزود: در کنسرسیوم دانا طرح‌های نوآورانه و فناورانه را ارزیابی می‌کنیم و بر اساس مدل‌‌های مختلف مشارکت و سرمایه گذاری، شرکت های دانش بنیان را تامین مالی می کنیم. امضای این تفاهمنامه چهارجانبه باعث می‌شود ریسک سرمایه گذاری در شرکت‌های دانش بنیان کاهش یابد و مجراهای واقعی حمایت در زیست بوم نوآوری بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر