یکشنبه, آذر 13, 1401
5.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتارتباط تجار و بازرگانان ایرانی و قطری تسهیل خواهد شد

ارتباط تجار و بازرگانان ایرانی و قطری تسهیل خواهد شد

به گفته سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر ارتباط و اتصال تجار ایرانی و قطری توسط دولت و وزارت خارجه تسهیل خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، حمیدرضا دهقانی پوده در نشست تجار و بازرگانان ایرانی که در نخستین روز سفر بزرگترین هیات تجاری ایران به قطر در دوحه برگزار شد، اظهار کرد: در بررسی گسترش اسلام به شرق و غرب به این نکته می‌رسیم که گسترش اسلام به غرب توسط دولت‌ها و هدایت متمرکز دولتی انجام شد و در حالی که گسترش اسلام به شرق و آسیای شرقی توسط تجار و بازرگانان صورت گرفت.

اکنون شاهدیم که بخش اعظم کشورهای اسلامی در شرق دور و آسیا متمرکز هستند. در نتیجه می‌توان اینگونه گفت که گسترشی پایدار خواهد بود که بر مبنای یک حرکت مردمی پخته باشد. به تعبیر قرآن، کف آب به زودی نابود می‌شود و اما حق چون آن آب و فلز که به خیر و منفعت مردم است در زمین پایدار می‌ماند.

وی ادامه داد: روابط شکل گرفته بر مبنای ارتباطات سیاسی و امنیتی، دوام نخواهد داشت. بلکه روابطی استمرار دارد که مردم در آن سود ببرند و پایه‌های روابط بر شانه‌های مردم آن کشورها باشد. اگر می‌بینیم برخی روابط قطع می‌شود، ولی بلافاصله برقرار می‌گردد به این دلیل است که افرادی بانفوذ و شرکت‌هایی تجاری در دو طرف، برقراری ارتباط را مطالبه کرده‌اند و نیاز دو کشور بوده است. اگر روابطی هیچ گاه شکل نمی‌گیرد نیز به این دلیل است که مردم در آن سودی نداشته‌اند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر گفت: امروز نیز شما تجار و بازرگانان، نمایندگان حقیقی کشورمان در قطر محسوب می‌شوید. این نمایندگی را از جهت دوراندیشی، صداقت و سیاست همسایگی استمرار دهید. وظیفه وزارت امور خارجه و دولت نیز تسهیل ارتباط و اتصال تجار و بازرگانان دو کشور است.

از اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر و افرادی که زحمت کشیدند تا این جمع از تجار و بازرگانان در قطر گرد هم جمع شوند تشکر می‌کنم. امیدوارم سال آینده که این جمع در تهران یا دوحه مجدد دور هم جمع شد با عدد و رقم درباره میزان افزایش حجم تجارت دو کشور صحبت کنبم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر