شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریتخمین تورم در پایان سال 1401

تخمین تورم در پایان سال 1401

تورم ماهانه اردیبهشت ماه در سال جاری به 3.5 درصد رسید که روندی صعودی را نشان می‌دهد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از اقتصادنیوز، افزایش ماهانه رشد عمومی قیمت‌ها دراین ماه موجب شد تا تورم نقطه‌ای نیز در این مقطع با حدود 4.2 واحد درصد رشد به 39.2 درصد برسد.

مطالعات آماری در خصوص داده‌های منتشر شده در دومین ماه سال جاری نشان می‌دهد حذف یارانه‌ها از برخی کالاهای خوراکی، جهش قیمت را در این ماه به همراه داشته و از این کانال تورم افزایش یافته است. در کنار این موضوع رشد قیمت‌ها در اجاره و حمل و نقل باعث ثبت تورم در بخش غیر خوراکی نیز شد.

اکنون پرسشی که مطرح می‌شود این است که ادامه رشد قیمت‌ها در اثر سیاستگذاری‌های مختلف، چه دورنمایی از این شاخص را در پایان 1401 تصویر می‌کند.

پیش بینی تورم در اثر روند ماهانه

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تعمیم رشد ماهانه اردیبهشت ماه تا پایان سال موجب می‌شود تا تورم نقطه‌ای در آخرین ماه امسال در بالاترین سطح خود قرار گیرد.

در واقع اگر هر ماه رشد 3.5 درصدی اردیبهشت در کالاها ثبت شود تورم نقطه ای در پایان امسال برابر به 51.2 درصد می‌رسد که بالاترین سطح این متغیر در میان سناریوهای پیش بینی است. افزایش بیش از 50 درصدی تورم در سناریوی میانگین رشد ماهانه قیمت‌ها در سال 1401 نیز به چشم می‌خورد.

پیش بینی تورم در پایان سال 1401 بر اساس سناریوهای مختلف (درصد)

سناریورشد ماهانه متوسطتورم نقطه ای
ماهانه3.551.2
سال 14013.4450
دوازده ماهه2.841
دولت سیزدهم2.739.8

پیش بینی تورم 1401 برمبنای رشد متوسط 1401

محاسبات بر روی شاخص قیمت مصرف کننده در دو ماه سپری شده از سال 1401 نیز نشان می دهد تورم ماهانه امسال به طور میانیگن برابر با 3.44 درصد بوده است. ادامه این رشد تا پایان اسفند 1401، تورم نقطه ای در آن مقطع را به سطح 50 درصدی می‌رساند. در این سناریو نیز، روند احتمالی قیمت‌ها، ثبت تورم بالای 50 درصد در انتهای امسال را رقم خواهد زد.

تخمین تورم با رشد 12 ماهه

از آن جا که ممکن است تورم ماهانه و دو ماهه امسال ناشی از اتفاقات مقطعی در خصوص رشد قمیت‌ها باشد می‌توان زاویه دید را تعمیم داده و سطح این شاخص را به صورت دوازده ماهه تخمین زد.

در همین خصوص متوسط رشد عمومی قیمت‌ها از اردیبهشت 1400 تا کنون برابر با 2.8 درصد بوده و در صورتی که این رشد تا پایان امسال تداوم داشته باشد تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه امسال در سطح 41 درصد قرار خواهد داشت.

در پایان آخرین سناریو، بررسی سیاست‌های تورمی دولت سیزدهم و برآورد تورم در شرایطی است که رشد میانگین این مدت تا پایان سال ادامه داشته باشد.

برآورد تورم با سناریوی دولت سیزدهم

طبق داده‌های مرکز آمار از ابتدای شهریور ماه یعنی زمان آغاز به کار دولت جدید، متوسط رشد ماهانه قیمت‌ها برابر با 2.7 درصد بوده است. اگر فرض کنیم هر ماه متوسط تورم ماهانه در ایران معادل با همین رقم باشد، تورم نقطه ای در اسفند 1401 برابر با 39.8 درصد خواهد بود. در میان سناریوهای بررسی شده این کمترین میزان رشد قیمت‌ها در پایان سال بوده که البته هنوز سطح بالایی محسوب می‌شود.

با این حال بررسی‌های آماری از پیش بینی رشد قیمت‌ها متناسب با ادامه سیاست‌های تورمی در هر بازه زمانی است. این برآوردها در صورت اتخاذ تصمیم‌های جدید و تغییرات در شاخص قیمت می‌تواند کمتر یا بیشتر از تخمین‌های آماری ثبت شده باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر