پنجشنبه, آذر 10, 1401
10.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتتغییر در ساعات اداری ٢٠ استان

تغییر در ساعات اداری ٢٠ استان

به گفته مدیر عامل توانیر، بر اساس مصوبه دولت، اختیار تغییر ساعات اداری به استانداران داده شده است و تاکنون، ساعات اداری ۱۰ استان گرمسیر را تغییر داده‌اند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، آرش کردی در یک برنامه تلویزیونی گفت: تغییر ساعات اداری به شکلی است که ادارات قبل از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه تعطیل شوند. بنابراین در دوره اوج مصرف که از ساعت ۱۳ یا ۱۴ آغاز می‌شود، ادارات تعطیل خواهند بود.

این طرح سبب تناسب بخشی به وضعیت ترافیک هم خواهد شد که مصوبات اولیه آن در ۱۰ استان دیگر نیز تهیه شده است و احتمالا در روزهای آینده، تعداد استان‌هایی که باید تغییر ساعات بخش اداری را داشته باشند، به ۲۰  استان می‌رسد.

وی افزود: امسال شاهد تکرار محدودیت‌ها و خاموشی‌های سال گذشته نخواهیم بود؛ چراکه امسال هماهنگی‌ها جهت مدیریت بار در بخش صنعتی  با هماهنگی وزارت صمت و با رعایت برنامه‌های مدیریت بازار، از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

کردی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون مصرف برق صنایع با رشد بیش از ۱۰ درصدی همراه بوده است، یادآور شد: همچنین براساس مصوبه هیات وزیران، پس از اتمام دوره اوج بار، هیچ محدودیتی در مصرف صنایع وجود نخواهد داشت و حتی در صورت تجاوز از دیماند (مصرف برق بیش از قرارداد) نیز با آن‌ها همکاری خواهد شد.

مدیرعامل توانیر درباره برنامه‌های همکاری با بخش کشاورزی گفت: با برنامه‌های تعریف شده، کشاورزان می‌توانند در صورت همکاری با برق، از تعرفه رایگان در ۱۹ ساعت از شبانه روز استفاده کنند.

کردی ادامه داد: این برنامه‌ها به گونه‌ای است که  هیچ خللی در کشاورزی  کشور ایجاد نخواهد شد و حتی می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های  کشاورزان شود. چراکه در این برنامه‌ها، کشاورزان می‌توانند در صورت عدم استفاده از چاه‌های کشاورزی،  به مدت ۵ ساعت در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۸، از برق رایگان در بقیه ساعت‌ها بهره ببرند.

مدیرعامل شرکت توانیر همچنین درباره نیروگاه های تولید برق نیز گفت: در کشور سبدی از انواع نیروگاه‌ها وجود دارد و این تنوع در منابع تولید، لازمه حفظ پایداری شبکه برق است.

کردی افزود: براساس برنامه‌ریزی، ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صنایع، باید طی ۴ سال دولت سیزدهم به مدار بیاید.

وی  ادامه داد: ۸۲ درصد از نیروگاه‌هایی که قرار است به بهره برداری برسند، با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود. از ابتدای تاریخ صنعت برق ایران تاکنون، فقط ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر به مدار آمده بود. درحالی که در طول ۴ سال آینده تنها ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید وارد مدار خواهد شد.

کردی همچنین درباره وضعیت تولید تجهیزات مورد نیاز صنعت برق نیز اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر در ساخت تجهیزات  مورد نیاز صنعت برق به خودکفایی نزدیک به صد درصدی رسیده‌ایم. حتی شرکت‌های توانمند ایرانی، توان تامین کالاهای برقی مورد نیاز سایر کشورها را نیز دارند.

وی درباره تلفات شبکه‌های برق نیز گفت: تلفات در ذات شبکه‌های برق وجود دارد و این تصور که می‌توان تلفات را به صفر رساند اشتباه است. وی گفت: در حال حاضر تلفات شبکه‌های برق به زیر۱۰ درصد رسیده است.

به گفته مدیرعامل توانیر، سختگیرانه‌ترین بخش مصوبه دولت برای مدیریت مصرف، مربوط به ادارات دولتی است؛ به طوری که این دستگاه‌ها، باید حتما در ساعات اداری ۳۰ درصد و غیر اداری ۶۰ درصد نسبت به پارسال کاهش مصرف را داشته باشند.

وی همچنین گفت که تمام ادارات دولتی در تهران به کنتورهای هوشمند کنترل از راه دور مجهز گشته‌اند که باعث رؤیت پذیر شدن مصرف برق این ادارات می شود. به این ترتیب امکان رصد مصرف آن‌ها از راه دور در مرکز کنترل برق تهران بزرگ وجود دارد. اطلاعات این ادارات هر ۵ ثانیه یک بار به مرکز کنترل ارسال و در صورت نیاز برق آن‌ها از راه دور قطع می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر