پنجشنبه, آذر 10, 1401
10.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتوعده های محقق نشده وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج

وعده های محقق نشده وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، وزارت جهادکشاورزی و سازمان حمایت وعده‌ لغو ممنوعیت واردات برنج در سال جاری را داده‌اند.

مسیح کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: در رابطه با واردات برنج به دولت اعلام کردیم واردات ۲۷۰ هزار تن برای دو ماه فروردین و اردیبهشت‌ بسیار رقم کمی است. حدود ۴۰۰ هزار تن برنج ثبت سفارش شده ولی از برنامه عقب هستیم زیرا باید بین یک تا یک و نیم میلیون تن ثبت سفارش برنج انجام  می‌گرفت که بر اساس سوابق تنها ۲۵ درصد برنامه محقق شد.

اگر لغو دوره ممنوعیت واردات برنج دیر اعلام شود سودی برای کشور ندارد

وی ادامه داد: اگر قرار باشد در شروع دوره ممنوعیت یعنی مردادماه، ممنوعیت واردات فصلی برداشته و همان زمان اعلام شود قطعا هیچ سودی برای کشور به همراه ندارد؛ زیرا طرف خارجی تصور می‌کند که ما در زمان باقی‌مانده با محدودیت خرید مواجهیم و قیمت برنج را افزایش می‌دهند. از طرفی وقتی هم اعلام شود آنقدر زمان خرید نداریم و همین امر باعث کمبود و افزایش قیمت برنج خارجی خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: در جلسه قرارگاه امنیت غذایی با حضور معاونین وزیر، سازمان حمایت و اعضای هیات مدیره انجمن واردکنندگان برنج موضوعاتی را مطرح کردیم. مثلا اینکه تا هفته قبل هنوز قانون بودجه در گمرکات کشور اجرایی نشده بود و هیچ یک از واردکنندگان ریسک واردات برنج بر مبنای محاسبات سال ۱۴۰۰ را قبول نمی‌کردند که ابتدا بفروشند و پس از آن مابه التفاوت بگیرند.

وی تصریح کرد: موضوع دیگر مطرح شده در جلسه، قیمت‌گذاری دستوری در سال ۱۴۰۰ بود. یعنی شرایط به اینگونه شده بود که واردکننده هر کیلو برنج را با قیمت ۳۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ ترخیص می‌کرد ولی مجبور بود با قیمت هر کیلو ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان بفروشد. این مسئله برای بسیاری از شرکت‌ها اتفاق افتاد و تعزیراتی شدند. به همین دلیل خیلی از شرکت‌ها از ترس تعزیراتی شدن ترخیص را متوقف کردند.

قیمت جهانی برنج افزایش یافته

کشاورز در ادامه گفت: موضوع دیگر تغییر ارزش‌های جهانی است. جلوی ثبت سفارش‌ها را گرفتند و اعلام کردند که با قیمت‌های قدیم برنج خریداری شود در حالی که اتفاقات جهانی مانند جنگ روسیه و اوکراین و خشکسالی تغییر قیمت را رقم زده است و ما نیز باید تابع آن باشیم.

به گفته وی حذف دوره ممنوعیت واردات برنج خارجی باید هرچه سریعتر اعلام شود تا تولیدکننده داخلی و خارجی تکلیف خود را بدانند.

آغاز ثبت سفارش‌ها؛ به زودی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در ادامه گفت: وزارت جهادکشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان با اعمال قیمت‌های جدید موافقت کردند و دولت نیز وارد بحث قیمت گذاری دستوری نشود. همچنین قرار است ثبت سفارش‌ها نیز به زودی آغاز شود.

دولت مداخله نکند

وی تصریح  کرد: در جلسه با وزارت جهادکشاورزی به حضور شرکت بازرگانی دولتی در بازار برنج نیز اشاره شد. شرکت بازرگانی دولتی تجربه خوبی در این بازار ندارد و سال ۱۴۰۰ با استفاده از ذخایر احتیاطی کشور وارد بازار شد و نه تنها قادر به تنظیم بازار نبود و نتوانست جلوی افزایش قیمت برنج ایرانی را بگیرد بلکه حتی باعث شد در ذخایر احتیاطی کشور با کاهش مواجه شویم. وزارت جهاد کشاورزی وعده داد که شرکت بازرگانی دولتی به بحث تنظیم بازار برنج ورود نکند. همچنین موضوع ممنوعیت واردات برنج از تایلند نیز لغو شود.

به گفته این فعال بخش خصوصی در صورت عمل کردن دولت به تعهدات خود، می‌توانیم تا پایان سال یک میلیون و ۳۰۰  هزار تن برنج وارد کشور کنیم.

کشاورز در پایان گفت: وزارت جهاد و سازمان حمایت وعده داده‌اند که دوره ممنوعیت واردات برنج برداشته خواهد شد، مکاتبات در حال انجام است و در انتظار نتیجه آن هستیم. امیدواریم تجربه تلخ سال ۱۴۰۰ در کمبود و گرانی برنج خارجی و غیر قابل کنترل بودن برنج ایرانی، با بهره‌مندی از نظرات بخش خصوصی تکرار نشود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر