شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیگرانی چای در راه است

گرانی چای در راه است

مدیراجرایی سندیکای چای گفت: گرمای هوا باعث کاهش تولید برگ سبز چای شده است. با توجه به افزایش نرخ خرید تضمینی و سایر هزینه‌ها، گرانی چای قابل پیش بینی است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از زنهار، صادق حسنی گفت: در مجموع ایرانیان سالیانه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور مصرف می‌کنند که بخش قابل توجهی از آن وارداتی است. با توجه به گرمای هوا، شاهد کاهش 10 درصدی تولید برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم. با مساعد شدن شرایط جوی پیش‌بینی می‌شود که تولید چای خشک به مدت مشابه سال قبل یعنی حدود ۳۰ هزار تن برسد.

مدیراجرایی سندیکای چای ادامه داد: با توجه به افزایش ۳۷ تا ۴۸ درصدی نرخ خرید تضمینی، هزینه‌های کارگری و… نرخ چای خشک ۱۰ تا ۶۰ درصد افزایش می‌یابد. بنابر آمار اعلامی سندیکای چای، در ۲ ماه گذشته ۳ هزار و ۲۷۶ تن چای با متوسط ۹۷ سنت صادر و ۱۲ هزار و ۳۲۳ تن با متوسط ۵ دلار و یک سنت وارد شده است.

بر اساس اعلام رئیس سازمان چای، از ابتدای فصل برداشت تا هفتم خرداد امسال ۴۹ هزار و ۴۴۷ تن برگ سبز چای بهاره به ارزش ۴۴۴ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است. البته در صورت مساعدت هوا میزان تولید برگ سبز چای  به ۱۴۰ هزار تن خواهد رسید.

منبعزنهار
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر