جمعه, آذر 4, 1401
10.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهاستعلام برخط چک تضمینی از امروز

استعلام برخط چک تضمینی از امروز

بر اساس اعلام معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی، تمامی چک‌های تضمین‌شده از امروز سه‌شنبه ۱۷ خردادماه مجهز به شناسه صیادی ۱۶ رقمی شدند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی گفت: متقاضی چک تضمینی نیازی به ثبت آن در سامانه صیاد ندارد. بلکه طبق روال گذشته با مراجعه به بانک درخواست صدور چک می‌کند. بر این اساس بانک هنگامی که چک تضمین‌شده برای وی صادر می‌کند، باید قبل از تحویل به مشتری، نسبت به ثبت و تأیید اطلاعات چک تضمینی در سامانه صیاد اقدام کند.

آمنه نادعلی زاده افزود: متقاضی چک تضمین‌شده می‌تواند این چک را به ذینفع تحویل دهد. ذینفع نیز قادر است با استفاده از ابزارهایی نظیر پیامک، خودپردازها، درگاه‌های بانکی یا برنامک‌های موبایلی اطلاعات چک تضمینی را استعلام کند و مطمئن شود که این چک به نفع وی در سامانه صیاد ثبت و تأیید شده است.

معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: از امروز اگر چک تضمین‌شده‌ای بین افراد مبادله شود که فاقد شناسه ۱۶ رقمی صیادی باشد قابل پردازش در سیستم بین بانکی نیست؛ صرفاً شعب صادرکننده چک یا بانکی که چک را صادر کرده است قادر به پرداخت وجه این چک خواهد بود.

ذینفع حتماً باید توجه داشته باشد که در زمان دریافت چک تضمین‌شده، شناسه ۱۶ رقمی صیادی روی برگه چک را رویت و از طریق شناسه ۱۶ رقمی، چک تضمینی را استعلام کند و مطمئن شود که چک به نفع وی ثبت و تأیید شده است.

وی تاکید کرد: نیازی به مراجعه صادرکننده یا متقاضی چک تضمین‌شده به سامانه صیاد برای ثبت و تأیید نیست زیرا این اقدام راساً توسط بانک صادرکننده انجام می‌شود.

گفتنی است بانک مرکزی پیش از این و در راستای افزایش دسترسی عموم مردم به خدمات چک‌های جدید، امکان انجام ثبت،‌ تأیید، انتقال و انواع استعلام چک‌های جدید را از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ فراهم کرده است. بنابراین هموطنان گرامی با ارسال پیامک بدون متن به این سرشماره راهنمای انجام خدمات چک را دریافت خواهند کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر