یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارششرایط سخت دامداران در تأمین نهاده های دامی

شرایط سخت دامداران در تأمین نهاده های دامی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: دامداران توانایی خرید نهاده های دامی با قیمت‌های جدید را ندارند.

سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کشتار دام‌های مولد و آبستن در کشور، اینگونه توضیح داد: دامداران از روی ناچاری و استیصال چنین کارهایی را انجام می‌دهند.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی هنوز سهمیه نهاده‌های دامی دامداران را تا ٢٠ اردیبهشت ماه که با ارز ۴٢٠٠ تومانی بوده، نداده و نهاده‌های با ارز نیمایی در سامانه بازارگاه بارگذاری شده است. مقدسی ادامه داد: قرار بود در خرید نهاده های دامی با ارز نیمایی نصف مبلغ را دامدار و نیم دیگر آن را بانک کشاورزی بدهد.

زمانی که نرخ ارز ۴٢٠٠ تومان بود، هزینه یکماه نهاده مورد نیاز دامدار ۵٠٠ میلیون تومان می‌شد. اما این رقم در حال حاضر معادل ٣ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان می‌شود. بنابراین حتی اگر دامدار بخواهد نصف آن را پرداخت کند، بیش از ٣ برابر نقدینگی نسبت به قبل نیاز دارد.

مقدسی گفت: این در حالی است که دستورالعمل‌ها و شیوه‌های اجرایی بانک نیز بسیار دشوار و زمان بر است و دامداران قادر به دریافت تسهیلات بانکی نیستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز بحث اعتبارسنجی در شعب بانکی مشکل ساز شده است. البته در این زمینه با معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد که مسئول مستقیم این کار است مذاکراتی داشته‌ایم و وی قول داده که این مسأله را بررسی و حل کند.

مقدسی از مسئولان درخواست رسیدگی سریع‌تر به مشکلات دامداران را کرد تا مشکلی برای تولید به وجود نیاید.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر