یکشنبه, آذر 13, 1401
5.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتلوازم خانگی بدون کد رهگیری و شناسه کالا، قاچاق محسوب می شود

لوازم خانگی بدون کد رهگیری و شناسه کالا، قاچاق محسوب می شود

بر اساس اعلام رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران، عرضه کالا بدون کد رهگیری و شناسه کالا به منزله قاچاق خواهد بود.

اکبر پازوکی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اطلاع رسانی لازم را در سطح عرضه برای خرید لوازم خانگی دارای کد رهگیری انجام داده‌ایم. به تمامی توزیع کنندگان بزرگ اعلام کردیم فقط به افرادی که در سامانه جامع تجارت کد نقش دریافت کرده‌اند کالا بفروشند و از فروش کالا به افرادی که در این سامانه ثبت نام نکردند، خودداری کنند. همچنین به خرده فروشان اعلام شده مشخصات تمامی فروشندگانی که از آن‌ها کالا خریداری می‌کنند را داشته باشند تا مشکلی در سطح عرضه به وجود نیاید.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران ادامه داد: از سال ۱۳۹۹ شرکت‌های لوازم خانگی درج کد کالا روی محصولات خود را آغاز کردند. در ۶ ماه اخیر با هماهنگی انجمن صنفی لوازم خانگی این موضوع مورد پیگیری قرار گرفت. اکنون می‌توان گفت در اغلب محصولات به خصوص ۵ کالای کلیدی شامل یخچال، فریزر، کولر گازی، ماشین لباسشویی و جاروبرقی به هیچ عنوان در سطح عرضه کالایی بدون شناسه کالا و کد رهگیری وجود ندارد؛ اگر این چنین باشد کالای مورد نظر قاچاق محسوب می‌شود و تمامی تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان مجاز از این موضوع مطلع هستند.

پازوکی افزود: در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر عدم وجود شناسه کالا و کد رهگیری در صدا و سیما و رسانه‌های گروهی پخش شده است. باید عنوان کرد یا واحد صنفی جواز کسب نداشته یا در حال فروش کالای قاچاق بوده است؛ زیرا در ۲ سال اخیر به تمامی فروشگاه‌های مجوزدار اطلاع رسانی به صورت مستمر و حتی پیامکی صورت گرفته و امکان ندارد که واحد صنفی مجوزداری از این موضوع بی اطلاع باشد.

وی گفت: در موضوع قیمت گذاری لوازم خانگی جلساتی در وزارت صمت برگزار شده است. تصمیم داریم با تعامل میان تولیدکننده و وزارتخانه، به قیمتی منصفانه برای رعایت حقوق مصرف کنندگان دست یابیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر