پنجشنبه, آذر 3, 1401
11.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه

ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه

مدیرکل مناطق آزاد سوریه و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و سوریه، نشست مشترکی با حضور «ایاد کوسا» مدیرکل مناطق آزاد سوریه و هیأت همراه با «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در محل دبیرخانه شورایعالی برگزار شد.

از مهم ترین اهداف این نشست باید به افزایش تعاملات تجاری، توسعه اقتصادی و مراودات سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه اشاره کرد.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: افزایش سرمایه گذاری، تولید و صادرات از اهداف اصلی ما است که باید در این تفاهم نامه به آن اهتمام ویژه داشته باشیم.

سعید محمد ادامه داد: دو کشور ایران و سوریه همسو و همفکر هستند. هدف ما افزایش ارتباط تجاری بین دو کشور است. همانطور که در زمان جنگ در کنار هم بودیم، در زمان صلح و سازندگی هم باید در کنار هم باشیم.

وی در ادامه به تفاهم نامه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: یکی از بندهای این تفاهم نامه ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه است. برای انجام این مهم، پیگیری‌های زیادی انجام شده، هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه صورت گرفته و متن پیشنهادی یادداشت تفاهم نامه هم برای این وزارتخانه ارسال شده است.

مشاور رئیس جمهور اظهار داشت: در صورت برداشته شدن گام‌های مثبت از سمت طرفین، رونق اقتصادی ایران و سوریه رقم خواهد خورد و این همان چیزی است که رهبران دو کشور پیگیر آن هستند.

آمادگی دولت سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ایران

مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه نیز در این نشست بر منافع دو کشور تاکید کرد و گفت: به حضور سرمایه گذاران ایرانی در کشور سوریه علاقه داریم. پیگیری‌های لازم بر اساس قوانین و مقررات کشور سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک انجام خواهد شد.

ایاد کوسا با اشاره به اینکه مانعی برای ایجاد منطقه آزاد مشترک نداریم، افزود: دولت سوریه با تمام امکانات، آماده هرگونه همکاری برای بررسی و رفع هر مشکلی در این خصوص است.

وی به نامحدود بودن معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد سوریه اشاره کرد و افزود: سرمایه گذارانی که مایل به حضور در مناطق آزاد سوریه هستند تا زمانی که در این مناطق حضور داشته باشند از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود.

سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان به مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه پیشنهاد داد به مناطق آزاد ایران سفر کنند و از نزدیک در جریان ظرفیت‌های موجود در این مناطق قرار گیرند.

در این نشست سفیر کشور سوریه در ایران، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه و جمعی از مسئولان منطقه آزاد سوریه و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد حاضر بودند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر