پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیچگونگی تبدیل فارغ التحصیلان به کارآفرینان دانش بنیان

چگونگی تبدیل فارغ التحصیلان به کارآفرینان دانش بنیان

به اعتقاد یک کارشناس حوزه کار اگر ظرفیت دانشگاه‌ها را در حوزه دانش بنیان فعال کنیم، بسیاری از فارغ التحصیلان به کارآفرینان شرکت های دانش بنیان تبدیل خواهند شد.

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر موضوع دانش‌بنیان‌ها اهمیت بالایی دارد. اگر دانشگاه‌ها وارد این عرصه نشوند، امکان توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور وجود نخواهد داشت.

وی دانشگاه‌ها را مبدا شرکت‌های دانش‌بنیان خواند و گفت: مراکز پژوهشی و دانشگاهی، نخبگان و اساتید علمی هستند که باید این کار را توسعه بدهند. با توجه به اینکه دانشگاه‌ها دو سال تعطیل و در رکود بودند و ظرفیت دانشگاه‌ها به دلیل کمبود اعتبارات هنوز کامل نشده است، باید برای توسعه شرکت های دانش بنیان هرچه سریعتر ظرفیت دانشگاه‌ها را در همه بخش‌ها فعال کنیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار، هرچه ظرفیت دانشگاه‌ها دیرتر فعال شود،‌ هدفگذاری صورت گرفته برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور کندتر انجام می‌شود. همچنین در بخش مشاغل دانش بنیان هم شاهد خروجی خوبی نخواهیم بود.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: برخی دانشگاه‌ها ممکن است در اولویت بندی خود بحث دانش‌بنیان را ضروری ندانند. در حالی که توسعه مشاغل دانش بنیان از اهمیت بالایی خصوصا در شرایط حاضر برخوردار است و اتفاقا مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه‌ها باید زودتر از خود دانشگاه‌ها به این بحث ورود کنند.

این کارشناس حوزه کار به آمار بالای فارغ التحصیلان که در مشاغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی مشغول کار هستند، اشاره داشت و گفت: یکی از مشکلات ما نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است. در صورتی که سیستم دانشگاه‌ها زودتر فعال شود و شرکت های دانش‌بنیانی مدنظر را راه اندازی کنیم، بخش اعظمی از فارغ التحصیلان می‌توانند خودشان کارآفرین شرکت های دانش بنیان شوند. به این ترتیب ضمن توسعه دانش بنیان‌ها، نرخ بیکاری در این قشر کاهش خواهد یافت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر