سه شنبه, مهر 4, 1402
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتپیشنهاد کالابرگ برای افزایش سرانه مصرف محصولات لبنی

پیشنهاد کالابرگ برای افزایش سرانه مصرف محصولات لبنی

طرح حمایت از افزایش مصرف شیر و لبنیات سبد خانوار ایرانی با کالابرگ توسط رییس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی به دولت پیشنهاد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انجمن صنایع لبنی، میراسلام تیموری در نشست خبری به مناسبت روز جهانی شیر گفت: در پی اصلاح نظام یارانه‌ای باید به فکر سرانه مصرف محصولات لبنی باشیم. هرگونه تغییر قیمتی، کاهش سرانه مصرف شیر و فراورده‌های لبنی را به همراه خواهد داشت؛ به‌طوری که اکنون با دو موضوع کاهش قدرت خرید مردم و اولویت گذاری مردم برای نیازهایشان روبه‌رو هستیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه این صنعت با افت مصرف ۱۵ تا ۲۰ درصدی روبه‌روست، اظهار داشت: اکنون انجمن طرحی را پیشنهاد داده که در صورت اجرایی شدن، نه تنها عقب افتادگی مصرف شیر در دهک‌های پایین جامعه جبران می‌شود، بلکه سرانه مصرف به حد استاندارد ۹۰ کیلوگرم می‌رسد. طبق این طرح، لبنیات با کالا برگ توزیع می‌شود که در این صورت سرانه مصرف افزایش خواهد یافت.

تیموری اضافه‌کرد: مبالغ یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی برای جبران افزایش چهار قلم کالا بسیار مناسب است. اما باید بدانیم که اصلاح قیمتی این اقلام کالایی، افزایش قیمت سایر کالاها را به همراه داشته است. بنابراین برخی از خانواده‌ها به دنبال خرید محصولات ضروری هستند و از خرید محصولات لبنی غفلت می‌کنند.

وی گفت: با احتساب سرانه مصرف شیر ۹۰ کیلوگرم، هزینه خانوار در ماه ۷۵ هزار تومان خواهد شد. بنابراین به دولت پیشنهاد دادیم که معادل این میزان کالا برگ محصولات لبنی به مردم بدهد تا بتوانند صرف خرید فرآورده‌های لبنی کنند.

افزایش ۸۰ درصدی قیمت محصولات لبنی با توجه به افزایش هزینه‌های تولید

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی درباره افزایش قیمت لبنیات در یک ماه اخیر، افزود: شیرخام یکی از مواد اولیه و اصلی فرآورده‌های لبنی است که قیمت آن در سال گذشته کیلویی ۶ هزار و ۴۰۰ تومان بود و امسال به ۱۲ هزار تومان رسیده است. بر این اساس با توجه به افزایش هزینه‌های تمام شده تولید از جمله رشد نرخ دستمزد کارگری، انرژی و سایر عوامل دیگر، قیمت لبنیات ۸۰ درصد افزایش داشته است.

وی در پایان اضافه کرد: طرحی را برای قیمت گذاری محصولات لبنی با اتاق بازرگانی در دست بررسی داریم تا تغییری در نوع قیمت‌گذاری‌ها ایجاد شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر