یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشحدود ۹۶ درصد از صاحبان مشاغل زیر ۲۰ میلیون تومان مالیات می...

حدود ۹۶ درصد از صاحبان مشاغل زیر ۲۰ میلیون تومان مالیات می دهند

به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی ۹۶ درصد از صاحبان مشاغل باید برای مالیات عملکرد سال گذشته خود کمتر از ۲۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کنند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، صاحبان مشاغل تنها تا پایان خردادماه سال جاری فرصت تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات عملکرد سال گذشته خود را دارند. داوود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی، در یک برنامه تلویزیونی درباره اخذ مالیات و اقدامات صورت گرفته برای محاسبه مالیات مقطوع این افراد توضیحاتی ارائه داد.

وی در ابتدا گفت: فعالان اقتصادی برای عملکرد سال گذشته خود باید اظهارنامه بدهند تا سازمان امور مالیاتی نسبت به برآورد درآمد آن‌ها و وصول مالیات اقدام کند. به دلیل اینکه سال گذشته برای مشاغل به خصوص مشاغل خرد و متوسط سال سختی بود، امسال نمی‌توانیم مالیات مشاغل را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم؛ زیرا روند اخذ مالیات به این صورت است که با افزایش درآمد مشاغل، بالطبع باید مالیات بیشتری از آن‌ها گرفته شود. اما از آنجا که وضعیت اقتصادی و درآمدی مشاغل در سال گذشته مساعد نبوده، قصد وارد کردن فشار مالیاتی به آن‌ها را نداریم.

وی افزود: در این زمینه، دو فرصت برای مشاغل فراهم کردیم تا بتوانند نسیت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند. اولین گام این است که مشاغل با تکمیل اظهارنامه، به بیان میزان درآمد و هزینه‌های خود بپردازند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: البته، میزان درآمد و هزینه‌های اعلامی صاحبان مشاغل به سازمان امور مالیاتی، با میزان تشخیصی سازمان متفاوت است؛ زیرا برخی از مشاغل گاهی سعی دارند تا درآمدشان را کتمان یا هزینه‌های خود را زیاد اعلام کنند. در این زمینه، سازمان امور مالیاتی با استفاده از بانک اطلاعاتی خود شامل  واریزی‌های دستگاه پوزها، مقادیر ورودی به حساب‌ها از طریق کارت به کارت و … درآمد ابرازی را بررسی و میزان مالیات تشخیصی را به مؤدی اعلام می‌کند.

فروش کمتر از ۴.۸ میلیارد مشمول مالیات مقطوع می‌شود 

وی افزود: دومین راهی که پیش‌روی مشاغل برای پرداخت مالیات عملکرد سال گذشته قرار دارد، تبصره ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم است. طبق این تبصره، در حال حاضر مشاغلی که فروش آن‌ها کمتر از ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باشد، نیازی به تسلیم اظهارنامه ندارند و مالیات آن‌ها مقطوع محاسبه می‌شود.

در سال گذشته، سقف تعیین شده برای کسانی که مشمول مالیات مقطوع می‌شدند، ۱ میلیارد و ۴۴۰ میلیون  تومان بود. در صورت اعمال این سقف برای سال جاری، بسیاری از مشاغل آسیب می‌دیدند. بنابراین سقف را به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش دادیم. به عبارت دیگر، مشاغلی که فروش ‌آن‌ها در سال گذشته کمتر از این میزان باشد، مشمول مالیات مقطوع می‌شوند.

منظور درباره چگونگی محاسبه مالیات مقطوع برای مشاغل گفت: برای تعیین مالیات مقطوع برای مشاغل، میزان فروش فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل از طریق بانک اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی به همراه ضریب سود فعالیت آن‌ها محاسبه می‌شود تا در نهایت، مالیات را اعمال کنیم.

واریزی‌های کارتخوان؛ ملاک محاسبه درآمد مشاغل  

وی ادامه داد: امسال تمرکز سازمان امور مالیاتی برای محاسبه درآمد و فروش مشاغل برای اخذ مالیات، واریزی‌ها از طریق کارتخوان‌های آن‌ها است. در واقع برای محاسبه درآمد مالیات مشاغل خرد و متوسط مبنا را عملکرد کارتخوان‌های آن‌ها قرار دادیم و مواردی چون کارت به کارت و چک، ملاک نیست.

مشمولیت ۲.۴ مؤدی برای مالیات مقطوع 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: امسال ضرایب سودی در نظر گرفته شده برای مشاغل را به نصف کاهش دادیم زیرا، هزینه‌های مردم افزایش یافته است. دو میلیون و ۴۰۰ هزار مودی داریم که می‌توانند بدون تسلیم اظهارنامه، مالیات مقطوع بپردازند. این افراد می‌توانند میزان مالیات تشخیصی سازمان امور مالیاتی را قبول نکنند و بخواهند اظهارنامه مالیاتی پر کنند.

مالیات زیر ۵ میلیون برای ۸۰۰ هزار مؤدی

وی تصریح کرد: مالیات مقطوع امسال حداکثر سه برابر سال قبل است. با رویکرد آسانی که سازمان امور مالیاتی برای صاحبان مشاغل فراهم کرده‌ است، مالیات ۱.۱ میلیون نفر از این افراد صفر است زیرا، درآمد دستگاه کارتخوان آن‌ها پایین بوده و از آن‌ها مالیات نمی‌گیریم.

همچنین، براساس تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات ۸۰۰ هزار نفر زیر ۵ میلیون تومان، مالیات حدود ۴۰۰ هزار نفر بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین، کسانی که مشمول تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم می‌شود و فروش سال گذشته آن‌ها کمتر از ۴.۸ میلیارد تومان بوده است، مالیات ۹۶ درصد آن‌ها زیر ۲۰ میلیون تومان است.

مالیات مشاغل سهم کمی در درآمدهای مالیاتی دارد 

منظور افزود: مالیات مشاغل سهم بالایی در درآمدهای مالیاتی ندارد و از ۳۰۶ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال گذشته فقط ۱۷ هزار میلیارد تومان به مالیات مشاغل تعلق داشت. عمده درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی از محل مالیات‌های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده و فروش کالاها و شرکت‌هاست که سهم ۸۰ درصدی در تامین درآمدهای مالیاتی دارد.

وی تاکید کرد: برای امسال نیز قصد اخذ مالیات بیشتر از مشاغل را نداریم. فعالان اقتصادی قصد پرداخت مالیات مقطوع را ندارند، باید اظهارنامه پر کنند. برای امسال پیش‌بینی می‌کنیم بین ۱.۵ تا ۲ میلیون اظهارنامه مالیاتی داشته باشیم. سال گذشته میزان اظهارنامه مالیاتی دریافتی یک میلیون و ۱۰۰ هزار بود.

شناسایی ۲.۲ میلیون مؤدی جدید 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در ادامه گفت: سال گذشته ۲.۲ میلیون مؤدی جدید شناسایی شد. امسال ۷۰۰ هزار نفر مؤدی جدید خواهیم داشت. تاکنون ۵۰۰ هزار فرم تبصره ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم دریافت کردیم که ۲۰۰ هزار تا از این موارد مالیات صفر است.

منظور درباره فرارهای مالیاتی از طریق کارت به کارت گفت: با تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری، اگر حسابی در ماه واریزی بیش از اندازه تعیین شده توسط بانک مرکزی داشته باشد، مشکوک به حساب تجاری خواهد بود و مکلف به تسلیم اظهارنامه می‌شود. همه حساب‌های تجاری و کارتخوان‌ها تحت کنترل سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی برای محاسبه درآمد مشاغل در راستای اخذ مالیات است.

سود سپرده معاف از مالیات است 

وی در پایان درباره سود سپرده‌های بانکی نیز بیان کرد: در قانون بودجه امسال که سود سپرده‌های بانکی از پرداخت مالیات معاف بود، تعیین شد تا دیگر برای اشخاص حقوقی و شرکت‌ها معاف نباشد. اما سود سپرده بانکی برای اشخاص حقیقی معاف از مالیات است. در این بین، در پیش‌نویس لایحه مالیات بر مجموع درآمد، پیش‌بینی شده تا به سود سپرده بانکی اشخاص حقیقی نیز مالیات تعلق گیرد که فعلا تصمیمی برای اخد این مالیات نداریم. طبق قانون کشور، سود سپرده معاف از مالیات است مگر اینکه دولت و مجلس تصمیم به تغییر این قانون بگیرند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر