سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصندوق نوآوری اولین گام را برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان...

صندوق نوآوری اولین گام را برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان برداشت

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، اولین گام برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان توسط این صندوق با همراهی بانک کارآفرین برداشته‌ شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک کارآفرین با طی تفاهم‌نامه‌ای اولین گام را در راستای اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان برداشتند. در همین راستا دکتر علی وحدت افزود: شبکه بانکی کشور می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه‌ اقتصاد دانش بنیان داشته باشد و صندوق نوآوری نیز نقش تسهیلگرانه خود برای تعامل میان بانک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را با جدیت ایفا خواهد کرد.

بر اساس ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، «سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح‌های مصوب شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان از شمول این بند (بند «ب» ماده (۱۶) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور) مستثنی شده و به عنوان فعالیت بانکی تلقی می‌شود. بانک‌ها و صندوق نوآوری مکلف هستند حداکثر پس از ۷ سال از تاریخ آغاز سرمایه‌گذاری، نسبت به اتمام سرمایه‌گذاری و خروج اقدام کنند.

بر اساس این برنامه اجرایی، صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک کارآفرین در جهت ایجاد، تأسیس و مدیریت نهادهای مالی که با هدف تأمین مالی یا ارائه خدمات تخصصی مالی به شرکت‌های دانش بنیان، نوآور، فناور و اشتغال‌آفرین اقدام می‌کنند. همچنین صندوق نوآوری و بانک کارآفرین در جهت کمک به ضمانت انتشار صکوک نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان گام برمی‌دارند.

همچنین تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری سهامی خاص، تأسیس تأمین سرمایه (سهامی عام) با هدف ارائه خدمات تخصصی به زیست بوم دانش بنیان، نوآوری و کارآفرینی کشور، تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی (PE) با هدف سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های بالغ دانش‌بنیان و نوآور، فناور و اشتغال‌آفرین کشور و پذیرش رکن ضامن صکوک شرکت‌های دانش‌بنیان توسط صندوق نوآوری با پشتیبانی بانک کارآفرین از صندوق، با پذیرش ریسک برابر از محورهای دیگر این برنامه اجرایی خواهد بود.

دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست امروز صندوق نوآوری و بانک کارآفرین با اشاره به امضای تفاهم نامه‌ای با این بانک، گفت: این تفاهم‌نامه در کمتر از ۲۰ روز پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی و در راستای اجرای این قانون منعقد شده است. این برنامه اولین قدم اجرایی قانون جهش تولید دانش بنیان است و ما اولین گام اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان مبنی بر سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها با صندوق نوآوری در اجرای طرح‌های دانش‌بنیان را امروز با امضای این برنامه اجرایی برداشتیم. همچنین در پی این هستیم که با باقی بانک‌ها نیز در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور گام‌های مشترک برداریم.

وی به نقش بسیار مهم شبکه بانکی کشور در توسعه‌ اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و ادامه داد: صندوق نوآوری نیز نقش تسهیلگرانه خود برای تعامل میان بانک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را با جدیت ایفا خواهد کرد. برای رفع بسیاری از مسائل کشور باید به سراغ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برویم و در این راه بانک‌ها نقش مهمی در هدایت جریان نقدینگی به سمت تامین مالی نوآوری بر عهده دارند.

وحدت اشاره‌ای هم به ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان داشت و خاطرنشان کرد: با ظرفیت قانونی موجود، شرایط برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فعالیت‌ها و تولیدات‌ آن‌ها در کشور وجود دارد.

همکاری با بانک کارآفرین می‌تواند در توسعه اقتصاد دانش بنیان اثربخش باشد

دکتر علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: در فاصله بین دو جلسه ما با همراهی بانک کارآفرین موضوعات بسیاری را رصد کردیم و تلاش شد شرایط طوری فراهم شود که محورهای تفاهم‌نامه از روز بعد از امضای آن قابلیت اجرایی شدن داشته باشند.

وی افزود: وقتی بخواهیم در نهاد جدیدی مشارکت کنیم، باید وارد فاز اجرایی می‌شدیم و بحث سهام و … را به طور کامل بررسی می‌کردیم و با این حال تفاهم‌نامه در چهار محور تنظیم شد.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی پس از برشمردن محورهای چهارگانه تفاهم‌نامه صندوق با بانک کارآفرین، گفت: در تفاهم‌نامه حتی نحوه مدیریت و چارچوب و اعداد را پیش بردیم و به توافق اولیه رسیدیم و می‌توانیم آن را از همین امروز اجرایی کنیم.

ناظمی اظهار کرد: مدتی پیش در جلسه‌ای با برخی از مدیران بانک مرکزی صحبت از همکاری صندوق با بانک کارآفرین به میان آوردیم. مسئولان بانک مرکزی نیز از این مسئله استقبال کردند و گفتند که همکاری با بانک کارآفرین می‌تواند اثربخشی بسیار خوبی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان داشته باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر