یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتبه زودی از ذخایر معدنی کشف شده رونمایی می شود

به زودی از ذخایر معدنی کشف شده رونمایی می شود

وزیر صمت گفت: در یک اقدام بزرگ، کشف ۴۵۰ کیلومتر مربع ذخایر معدنی از خراسان رضوی صورت گرفت که تا حدود دو هفته آینده به طور رسمی رونمایی می شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش روز ملی صنعت و معدن ضمن اشاره به ذخایر معدنی کشف شده، اظهار داشت: در صنایع متعدد، توازن لازم در کشور وجود ندارد. برای مثال در صنعت خودرو ظرفیت‌های متفاوت تولید بدنه، رنگ، موتور و…، متناسب با یکدیگر ایجاد نشده‌اند.

وی ادامه داد: از نظر سرمایه‌گذاری نیز این عدم توازن به چشم می‌خورد. در حوزه جغرافیایی نیز به‌عنوان نمونه در شهرک صنعتی اشتهارد در استان البرز، حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی از سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی ایجاد شده است. درحالی‌که تنها ۱۰ هزار ظرفیت نیروی انسانی موجود در خود شهرستان اشتهارد وجود دارد و بیش از ۳۰ هزار نیروی انسانی موردنیاز باید از مناطق دیگر تأمین شود.

وزیر صمت تصریح کرد: بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، باید تا ۴ سال آینده در همه شاخص‌های علمی، اقتصادی و…، جایگاه نخست منطقه را به دست آوریم. به همین دلیل باید از خود بپرسیم که آیا به این چشم‌انداز می‌رسیم و اگر چالشی وجود دارد این چالش‌ها در چه زمینه‌هایی است.

فاطمی امین اضافه کرد: تجربه نشان داده است که با ورود به هر صنعتی، پس از حدود ۱۰ تا ۱۵ سال به بلوغ در آن رسیده و توانسته‌ایم زیروبم کار را یاد بگیریم.

وی توضیح داد: در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌گذاری و زنجیره ارزش صنایع، شیوه حکمرانی اشتباه بوده است، بنابراین باوجود صرف وقت و سرمایه، خروجی لازم را نگرفته‌ایم.

اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، حمایت و نظارت؛ چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صمت

وزیر صمت ادامه داد: چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صنعت، معدن و تجارت، یعنی اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، حمایت و نظارت در دستور کار ویژه وزارت صمت قرار دارد. اگر بتوانیم این چهار کار را به خوبی انجام دهیم، صنعتگران، فضا را برای تحقق اهداف، مهیا می‌کنند.

فاطمی امین اعلام کرد: بر اساس برنامه اولویت‌گذاری شده وزارت صمت، خوشبختانه خام فروشی مواد معدنی در کشور دیده نمی‌شود. در طول مدت استقرار دولت حدود ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در کشور تولیدشده که فقط کمتر از یک درصد آن، صادرشده است.

شناسایی ۳۱۷ مورد از قوانین زائد / ایجاد ثابت در بازار

وی اضافه کرد: درروند تنظیم‌گری امور نیز ۳۱۷ مورد از قوانین و مقررات زائد و دست و پاگیر مورد شناسایی قرار گرفت و به سمت تنقیح و حذف موارد اضافی حرکت کردیم. همچنین درروند تنظیم بازار سعی بر ایجاد ثبات بوده است، برای مثال در صنعت فولاد که ظرفیت بازار آن بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان، یعنی حدود ۲۰ میلیارد دلار است، تدابیری در اندیشیده شد که کمترین نوسان قیمتی را شاهد باشیم و این ثبات به وجود آمده بدون کوچک‌ترین کار تعزیراتی و نظارتی خاص ایجادشده است.

اقدام بزرگ شناسایی ذخایر معدنی از مهرماه سال گذشته / اعلام نتایج اکتشافات تا دو هفته آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در حوزه حمایتی نیز یکی از مشکلات ما این بود که از منابع خود به‌درستی اطلاع نداشتیم و ذخایر برای ما ناشناخته بود. بنابراین از مهرماه سال گذشته یک اقدام بزرگ در بخش معادن آغاز و ۴۵۰ کیلومترمربع اکتشافات معدنی از خراسان رضوی آغاز شد که در پی آن ذخایر معدنی عظیمی کشف‌شده که نتایج آن به‌صورت رسمی تا حدود دو هفته آینده اطلاع رسانی می‌شود.

فاطمی امین ادامه داد: ما برای فائق آمدن به چالش‌های حکمرانی و محدودیت‌های زمانی برای دستیابی به جایگاه تعریف‌شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، نیاز به نقشه راه داریم و باید تمام مسائل را باهم حل کنیم. برای مثال نمی‌شود بدون حل مشکل وارد فرآیند توسعه‌ای تولید شویم.

پیگیری جدی ۱۰ رشته فعالیت در حوزه حکمرانی صمت

وی اعلام کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت چهار گام تعریف‌شده و در حوزه حکمرانی صنعت، معدن و تجارت در ۱۰ رشته فعالیت به شکل جدی دنبال شده و در حال عملیاتی شدن است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تأکید کرد: اگر بتوانیم همدلی موجود را تقویت کنیم، امکان دستیابی به اهداف نقشه راه تعریف‌شده به‌طور کامل وجود خواهد داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر