سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهجریمه مالیاتی در انتظار بانک هایی که وام کمک ودیعه مسکن نمی...

جریمه مالیاتی در انتظار بانک هایی که وام کمک ودیعه مسکن نمی دهند

بانک‌ها برای امسال نیز باید وام کمک ودیعه مسکن را با سقف‌های جدید پرداخت کنند که در صورت امتناع از این کار، باید در انتظار جریمه مالیاتی باشند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، امسال نیز پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن تصویب شد تا شبکه بانکی برای سومین سال موظف به پرداخت این وام شود.

با شیوع ویروس کرونا، برای حمایت از مستاجران در سال ۱۳۹۹ اولین کمک ودیعه مسکن پرداخت شد. مبلغ این تسهیلات در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان بود.

در سال گذشته نیز پرداخت وام اجاره ادامه یافت و سقف وام ودیعه مسکن در تهران با افزایش نسبت به سال ۱۳۹۹ معادل ۷۰ میلیون تومان و در دیگر کلانشهرها و سایر شهرها نیز به ترتیب ۴۰ و ۲۵ میلیون تومان شد.

در سال جاری نیز، سقف این تسهیلات برای تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر شهرها به ترتیب ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

در طول دو سال گذشته، یکی از موضوعات مهم در روند پرداخت کمک ودیعه مسکن، نارضایتی متقاضیان از سخت‌گیری و سنگ‌اندازی برخی بانک‌ها است. برخی بانک‌ها با درخواست‌های عجیب و غریب برای معرفی ضامن، اکثر مستاجران را از دریافت وام ودیعه مسکن ناامید می‌کنند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی از پرداخت این تسیهلات در دو سال گذشته، حدود ۴۵۰ هزار نفر وام اجاره را دریافت کرده‌اند؛ در حالیکه حدود ۸.۵ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد.

آمارها از وضعیت پرداخت این وام در سال‌های گذشته حکایت از آن دارد که درصد قابل توجهی از مستاجران موفق به دریافت ودیعه مسکن نشده‌اند. به عبارت بهتر به دلیل سخت‌گیری بانک‌ها، خیلی از مستأجران قید دریافت این وام را زده‌اند؛ چند روز پیش دستورالعمل اجرایی کمک ودیعه مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد.

در یکی از بندهای این دستورالعمل ذکر شده که اگر بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل به متقاضیان بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی اقدام نکند، مشمول جریمه مالیاتی مندرج در تبصره (۵) ذیل ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن می‌شود.

این قانون، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده تا زمانی که بانک‌ها از پرداخت تسهیلات مسکن امتناع کنند، مالیاتی برابر ۲۰ درصد تعهد انجام نشده را از بانک‌ها و موسسات اعتباری مستنکف، اخذ و به خزانه داری کل کشور واریز کند؛ زیرا براساس این قانون بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی باید حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. گفتنی است که جریمه مالیاتی دریافتی از بانک‌ها، ۱۰۰ درصد تخصیص یافته تلقی و به حساب صندوق ملی مسکن واریز می‌شود.

اکنون طبق آخرین اعلام وزارت راه و شهرسازی تا۲۲ خردادماه حدود ۱۷۰ هزار نفر برای دریافت ودیعه مسکن اقدام کرده‌اند. باید دید آیا زور جریمه مالیاتی به بهانه‌های برخی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن می‌رسد یا باز هم شرایط عجیب و غریبی را برای معرفی ضامن و پرداخت این وام پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر