سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبالاترین میزان تورم در ترکیه در 24 سال اخیر

بالاترین میزان تورم در ترکیه در 24 سال اخیر

طبق آمار رسمی منتشر شده در ترکیه، نرخ تورم سالانه ماه ژوئن در این کشور به بالاترین سطح از سال 1998 میلادی تاکنون رسیده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس آمار رسمی منتشر شده در روز دوشنبه، نرخ تورم سالانه ماه ژوئن در ترکیه معادل ۷۸.۶ درصد بود که بالاترین نرخ تورم در ترکیه از سال ۱۹۹۸ به حساب می‌آید.

افزایش بسیار بالای قیمت‌ها در ترکیه تا حد زیادی به دلیل سقوط لیر ترکیه است که در عرض یک سال حدود نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

به اعتقاد اکثر کارشناسان سیاست‌های نادرست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه  عامل رشد نرخ تورم در این کشور شده و آن را به بیش از ۷۰ درصد رسانده است. در حالی که در شرایط تورم، سیاست‌های بانکی باید در جهت افزایش نرخ بهره باشد؛ اما اردوغان با افزایش نرخ بهره مخالفت می‌کند.

اگرچه اردوغان ابراز امیدواری کرده که نرخ تورم در ترکیه را به زودی به ۱۹ درصد برساند اما بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان به این مسئله خوش بین نیستند.

اختلال جهانی زنجیره عرضه مواد غذایی و نهاده‌ها، شیوع بیماری کووید ۱۹ و جنگ بین روسیه و اوکراین از جمله دلایل تشدید تورم در ترکیه به حساب می‌آیند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر