دوشنبه, مهر 11, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیکمک به توسعه نیروگاه ها با خرید و فروش برق در بورس...

کمک به توسعه نیروگاه ها با خرید و فروش برق در بورس انرژی

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خرید و فروش برق در بورس انرژی را کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور دانست.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، محسن علیزاده ضمن مفید دانستن خرید و فروش برق در بورس انرژی گفت: نبود زیرساخت‌های لازم برای توسعه یکی از معضلات و مشکلات در عدم توسعه متوازن اقتصادی و صنعتی در کشور است. انرژی یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های لازم برای توسعه محسوب می‌شود. برق هم بخشی اعظمی از انرژی مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی ما را به خود اختصاص می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته به دلیل عدم انجام تکالیف قانونی دولت در ماده ۵۸ برنامه ششم توسعه، نیروگاه‌های مورد نیاز کشور متناسب با ظرفیت‌ها ایجاد نشد. همین مسئله خاموشی‌های مکرر در یکی دو سال گذشته را به همراه داشت. در کنار این موضوع، آلودگی‌های محیط زیستی به دلیل مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های حرارتی رخ داد و مشکلات بیشتری را به وجود آورد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یکی از راه‌های برون‌رفت از این وضعیت را پرداخت مطالبات نیروگاه‌های بخش خصوصی دانست و گفت: بیش از ۵۱ درصد از نیروگاه‌های تولید برق کشور را نیروگاه‌های بخش خصوصی تشکیل می‌دهند. منتهی حرف آن‌ها این است که دولت برق خریداری کرده و با فرمول غلط و حتی با مبلغ بیشتر به صنایع فروخته بعد هم پول را از صنایع گرفته اما به نیروگاه‌ها باز نگردانده است.

وی در توضیح راهکار برون‌رفت از این وضعیت گفت: در وهله‌ی اول قیمت‌گذاری دستوری در تولید و خرید انرژی نباید وجود داشته باشد. سپس باید اجازه دهیم قیمت انرژی بر اساس عرضه و تقاضا مشخص شود. پیشنهاد ما در اصلاح قانون بازار اوراق بهادار این است که تمام تولید شرکت‌ها چه به صورت نفتی و چه انرژی در بورس انرژی عرضه شده و خرید و فروش انجام پذیرد. این موضوع به شفافیت مالی در نیروگاه‌ها کمک کرده و همچنین مانع قیمت‌گذاری دستوری شده و به توسعه نیروگاه‌ها کمک می‌کند.

علیزاده همچنین اظهار کرد: با عرضه برق در بورس انرژی و خرید و فروش آن، تولید کننده برق را تولید می‌کند و از طریق بورس، انرژی به فروش می‌رسد. در نهایت هم واحدهای بزرگ صنعتی همچون سیمان و فولاد و معدن، برق را از طریق بورس انرژی خریداری کرده و هزینه‌ها را می‌پردازند. با روش خرید و فروش برق در بورس انرژی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور هم کمک خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر