دوشنبه, مهر 11, 1401
26.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشمحاسبه مالیات سردفتران بر اساس کارکرد و درآمد

محاسبه مالیات سردفتران بر اساس کارکرد و درآمد

طبق اعلام مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، برای اخذ مالیات از سردفتران و دفتریاران، به جای بررسی دستگاه‌های کارت‌خوان، کارکرد آن‌ها مورد محاسبه قرار گرفت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، «شاهین مستوفی»  درباره مالیات سردفتران گفت: برخی از مشاغل که به مردم خدمت ارائه می‌دهند، کل وجوه دریافتی از دستگاه‌های کارتخوان، سهم آن‌ها نیست و به نهادهای دیگر تعلق دارد که این مشاغل تنها کارمزد دریافت می‌کنند.

وی افزود: در بخش دفاتر اسناد رسمی، دفتریار به‌عنوان صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیات ارائه دهد و بخش دیگر از حساب دفتریاران جداست که این موارد بررسی می‌شود.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در کارگزاری‌های بیمه نیز بخش عمده وجوه دریافتی متعلق به شرکت بیمه است. سهم کارگزار تنها کارمزدی است که دریافت می‌کند؛ ازاین‌رو درآمد به‌جای تراکنش‌های کارتخوان موردتوجه و بررسی قرار می‌گیرد.

مستوفی ادامه داد: مشاغلی از جمله دفاتر پلیس+۱۰، دفاتر الکترونیک قضایی، سردفتران، جایگاه‌های سوخت، نمایندگی بیمه و کافی‌نت‌ها شامل بررسی تراکنش‌های کارت‌خوان نمی‌شوند.

وی با اشاره به رعایت عدالت مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی اطلاعیه‌ای را در راستای ایجاد عدالت مالیاتی صادر کرد تا شرکت‌ها و اتحادیه‌هایی که افراد زیرمجموعه آن‌ها فعالیت می‌کنند، اقلام درآمدی مودیان را بر اساس کارکردشان اعلام کنند و درآمد واقعی جایگزین تراکنش کارت‌خوان‌ها شود.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی بیان داشت: فرصت ارائه اظهارنامه مالیات تا ۱۵ تیرماه است و دفاتر املاک قابلیت ارائه اطلاعات را نداشتند. در همین راستا موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی شدند، اما اتحادیه دفترداران اقدام به ارائه اطلاعات کردند.

بر اساس این گزارش پیش از این علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفته بود با حضور در جلسات متعدد و رایزنی و مکاتبات با وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی کارکرد خالص دفاتر اسناد رسمی پس از کسورات قانونی ۴۰ درصد از درآمد دفاتر در سامانه مالیاتی (فرم تعیین مالیات مقطوع سال ۱۴۰۰)  ثبت و ملاک گردش تراکنش دستگاه کارتخوان حذف شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر