سه شنبه, مهر 4, 1402
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتوضعیت خطرناک شرکت های دارویی

وضعیت خطرناک شرکت های دارویی

به اعتقاد نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران شرکت های دارویی ایرانی در وضعیت خطرناکی به سر می‌برند و باید به شکل جدی به آن‌ها رسیدگی شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، هاله حامدی فر در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: اگر به فوریت به وضعیت شرکت های دارویی رسیدگی نشود، خسارت‌های وارده به صنعت داروی کشور در آینده، جبران‌ناپذیر خواهد بود.

او گفت: در حال حاضر عمق بدهی شرکت‌های تولید دارو افزایش یافته و حتی با مشکل نقدینگی در خرید ارز ترجیحی تخصیصی نیز مواجه شده‌اند.

حامدی‌فر افزود: دارو تنها کالا در کشور محسوب می‌شود که قیمت آن هنوز منطقی نشده است. بر اساس گزارش اخیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، تعداد زیادی از کارخانه‌های داروسازی کشور در آستانه تعطیلی خطوط تولید قرار دارند و به ناچار مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند.

او ادامه داد: صنعت داروی کشور در حال حاضر ۹۷ درصد اقلام دارویی کشور را تامین می‌کند. باور کارآفرینان و صاحبان صنایع دارویی این است که هزینه دارو از جیب بیماران باید به حداقل برسد. در این راستا، با اصلاح برخی سیاست‌ها از جمله هدایت درست تخصیص یارانه‌ها و تقویت بیمه‌های درمان، می‌توان هزینه‌های این بخش را جبران کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه روش در پیش گرفته شده، راهکار مناسبی برای حمایت از بیماران به نظر نمی‌رسد و تنها به از بین رفتن یک صنعت دیرپا منجر خواهد شد، افزود: امروز صنعت دارو در ایران به جایگاهی در تولید رسیده که حتی داروهایی که در دنیا یک تولیدکننده از آن وجود دارد، در ایران تولید می‌شود. برخی داروهای خاص تولید شده در ایران حتی در بازار کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز به چشم می‌خورد.

حامدی‌فر تاکید کرد: با وجود تمام مشکلات، شرکت های دارویی همچنان بر تعهد خود در تامین داروی کشور پایبند هستند و خود را مسئول می‌دانند؛ اما از ادامه روند فعلی و چالش قیمت‌گذاری، احساس خطر می‌کنند.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی هجمه‌های اخیر علیه اتاق بازرگانی و آنچه که وی، خدشه‌دار کردن آبرو و حیثیت این نهاد باسابقه بخش خصوصی عنوان کرد، از رئیس و هیات رئیسه اتاق تهران درخواست کرد تا نسبت به اعاده حیثیت نمایندگان فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، اقدامات قانونی در پیش گیرند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر