جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتسالانه یک میلیارد دلار انواع پارچه به کشور وارد می شود

سالانه یک میلیارد دلار انواع پارچه به کشور وارد می شود

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی گفت: با وجود توان و ظرفیت تولید پارچه در کشور، سالانه شاهد واردات یک میلیارد دلار انواع پارچه به کشور هستیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای امین مقدم افزود: مصرف انواع پارچه در کشور حدود ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مربع است که در حال حاضر، ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمربع آن در کشور تولید می‌شود و حدود ۹۰۰ میلیون مترمربع آن از طریق واردات تامین می‌گردد.

وی بی توجهی به سرمایه گذاری مناسب در زنجیره صنعت نساجی و واردات بی رویه را دو دلیل عمده در کاهش تولید پارچه مورد نیاز کشور دانست و ادامه داد: تولیدی که بتواند علاوه بر تامین نیاز داخلی، رقابت پذیر و صادرات محور نیز باشد، به سرمایه گذاری مناسب نیاز دارد. بخش عمده سرمایه گذاری در صنعت نساجی نیز به تجهیزات و ماشین آلات مربوط می‌شود. اما با توجه به محدودیت‌هایی که برای ورود ماشین آلات در این صنعت وجود دارد، سرمایه گذاری مناسب برای تولید با کیفیت و صادرات محور در این صنعت امکان پذیر نیست.

این تولیدکننده اضافه کرد: تعرفه گذاری برای واردات ماشین آلات به بهانه حمایت از تولید داخل در حالی که ظرفیت تولید ماشین آلات نساجی در کشور وجود ندارد و استفاده از پول به عنوان کالا دو عاملی است که باعث شده واردات ماشین آلات مورد نیاز صنعت نساجی با مشکل روبه رو شود؛. در حالی که کشور ترکیه برای حمایت از این صنعت هر ۵ سال یک بار ماشین آلات نساجی خود را به روز می‌کند تا بتواند تولید با کیفیت و رقابت پذیر را برای بازار‌های داخلی و صادراتی خود به ارمغان بیاورد.

مقدم افزود: از سوی دیگر، شاهد واردات بی رویه انواع پارچه به کشور از مسیر‌های رسمی و غیررسمی هستیم که به دلیل وجود ارز دو نرخی برای دلالان و واردکنندگان توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. در حالی که، تولید به دلیل بالا بودن هزینه‌های تولید در مقابل واردات توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهد.

وی در پایان گفت: ایران یکی از مستعدترین کشور‌ها در حوزه نساجی و پوشاک به حساب می‌آید. صنعت نساجی از جمله صنایع پیشران در توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رود که ۵ درصد از کل سرمایه گذاری و ۱۵ درصد از اشتغالزایی کشور را به خود اختصاص داده است. بنابراین با برنامه ریزی برای توسعه این صنعت و رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان زنجیره صنعت نساجی می‌توان ظرفیت‌ها و فرصت‌های این صنعت را برای تولید رقابت پذیر و صادرات محور، ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی برای کشور فعال کرد.

 

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر