سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدناختصاص ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن به مناطق معدنی

اختصاص ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن به مناطق معدنی

بر اساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، امسال ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن به مناطق مربوطه اختصاص می یابد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در حاشیه سفر به استان کرمان در جمع خبرنگاران درباره قانون ۱۵درصد از درآمد استخراج معادن به نام حقوق دولتی گفت: تا سال گذشته این ۱۵ درصد وارد بودجه دولت و خزانه می‌شد و در مسائل دیگری مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ در نهایت بخش کمی از آن به منطقه مربوطه اختصاص می‌یافت. اما برای نخستین بار، دولت در سال ۱۴۰۰ این بند را در لایحه بودجه قرارداد و در مجلس نیز مصوب شد. بنابراین امسال ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن به مناطق مربوطه اختصاص می‌یابد که خبر بسیار خوبی برای مردم منطقه سیرجان خواهد بود.

وی ادامه داد: در این مورد با استاندار کرمان نیز گفت‌وگوهایی داشتم و قرار است در اسرع وقت درآمدهای معدنی سیرجان را اعلام کرده و ۱۵ درصد را مشخص می‌کنیم. اکنون خام فروشی به معنای فروش ماده خام معدنی کمتر از یک درصد است. به این معنی که کمتر از یک درصد مجموع ذخایر معدنی برداشت‌شده به‌صورت خام صادر می‌شوند. نکته قابل‌توجه این است که نمی‌توان گفت خام فروشی نداریم، زیرا صادرات شمش فولاد نیز نیمه‌خام است و باید بیشتر فرآوری شده و ارزش‌افزوده بیشتری از آن به دست آوریم.

فاطمی امین افزود: یعنی وقتی این‌همه سرمایه‌گذاری در استخراج معدن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی انجام می‌دهیم تا فولاد شمش شده و در صنایع پایین‌دستی قابل‌استفاده شود، نباید این زنجیره قطع‌شده و شمش صادر شود؛ بلکه باید برساخت انواع ورق‌ها، انواع مواد فولادی، فولادی آلیاژی و لوازم‌خانگی تمرکز کنیم تا آن‌ها ساخته و صادر شوند و دیگر به‌عنوان صادرکننده فولاد در دنیا شناخته نشویم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر