یکشنبه, مهر 3, 1401
19.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیانجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران باید شورای مشورتی مناطق آزاد شود

انجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران باید شورای مشورتی مناطق آزاد شود

در نشست مشترک انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی، جامعه بازاریان و بازرگانان منطقه آزاد انزلی و شرکت خدمات و عمران شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی با رئیس مجمع نمایندگان گیلان بر ارتقاء جایگاه انجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران به شورای مشورتی مناطق آزاد تاکید شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند، احمد طاهری با اشاره به نامگذاری سال‌های اخیر از سوی مقام معظم رهبری و همچنین نامگذاری امسال با عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» گفت: این نامگذاری‌ها از سوی مقام رهبری باید به ما در راه رسیدن به اهداف عالیه نظام در بخش اقتصاد کمک کند. جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های سیاسی و نظامی عملکردی موفقیت آمیز داشته اما در اقتصاد چندان موفق عمل نکرده است چون بخش خصوصی حتی نقش مشورتی نیز ندارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه نظر بخش خصوصی در تصمیم گیری‌ها لحاظ نمی‌شود، افزود: اگر مشکلی در اقتصاد وجود دارد به علت نقش کمرنگ بخش خصوصی است لذا قانون مناطق آزاد باید اصلاح شود و مشکلات مالیاتی، تامین اجتماعی، مصوبات قانون کار در مناطق آزاد اجرا و شرایط برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی مساعد شود.

طاهری خواستار حمایت از سرمایه گذار در شرایط سخت، حل مسائل مالیاتی سرمایه گذاران و مالیات بر ارزش افزوده، ایجاد حوزه تخصصی مالیاتی در منطقه آزاد انزلی، استفاده از نخبگان سازمان مالیاتی در مناطق آزاد، تشکیل اتاق فکر برای هماهنگی بین متولیان گردشگری استان و منطقه آزاد انزلی با توجه به وجود پتانسیل قوی در حوزه‌های گردشگری، سلامت کشاورزی و غذا در گیلان شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان و نماینده صومعه سرا نیز پس از استماع مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی به بحران‌های اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اقتصاد کشور در حال حاضر با ۲ بحران تورم جهانی و بهم ریختگی سیستم مدیریتی و اقتصادی در داخل کشور مواجه است.

سید کاظم دلخوش افزود: ۹۰ درصد مشکلات عنوان شده در این نشست حل شده و خوشبختانه در قانون گذاری مشکلی نداریم. اما در اصلاح قوانین هر جا مشکلی است به عنوان انجمن کارآفرینان به سمع قانونگذار برسانید تا نسبت به حل آن اقدام شود.

وی یاد آور شد: تلاش داریم انجمن کارآفرینان به عنوان شورای مشورتی منطقه آزاد در جایگاه قانون گذاری قرار گیرند.

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از عملکرد برخی مدیران مناطق آزاد گفت: این امر موجب شده مجلس علاقه‌ای به این مناطق نداشته باشد و شرایط اکنون مناطق آزاد به گونه‌ای نیست که نماینده‌ها جذب این مناطق شوند.

وی حفظ مرزها، ایجاد اشتغال، تولید، کمک به سرزمین اصلی و ایجاد امنیت را از کارکردهای مناطق آزاد دانست و افزود: با توجه به این پتانسیل‌ها مناطق آزاد نتوانستند جایگاه خود را در مجلس پیدا کنند. طبق ماده ۲۷ ،۱۳ و موارد دیگر قانون، مناطق آزاد مناطقی مستقل از سرزمین اصلی است و کسی نمی‌تواند در فعالیت این مناطق دخالت کند.

دلخوش متذکر شد: ذهنیت مجلس نسبت به شرایط فعلی مناطق آزاد خوب نیست. ابتدا باید مناطق آزاد اصلاح و به انجمن کارآفرینان جایگاه داده شود .برگشت مناطق آزاد به جایگاه اصلی با حمایت از سرمایه گذاران خواهد بود تا در شرایط سخت مجلس سرمایه گذار را مورد حمایت قرار دهد.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی مناطق آزاد در بخش‌های بیمه و مالیاتی قابل قبول نیست تصریح کرد: مناطق آزاد در جایی که می تواند به اقتصاد و اشتغال کمک کند در حال از بین رفتن است اما این انجمن می‌تواند این موارد را احصا کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان خاطر نشان کرد: باید شورای مشورتی مناطق آزاد تشکیل شود و سیستم بانکی و مالیاتی تنظیم شود و سرمایه گذاران واقعی در این مناطق طبق آنچه قانون تعیین می‌کند، عمل کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر