شنبه, خرداد 13, 1402
22.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشمالیات علی الحساب واردکنندگان ۵۰ درصد کاهش یافت

مالیات علی الحساب واردکنندگان ۵۰ درصد کاهش یافت

طبق اعلام معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی، وزارت اقتصاد برای کمک به نقدینگی واردکنندگان مواداولیه و کالاهای واسطه‌ای ، مالیات علی الحساب آن‌ها را کاهش داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر ، سعید توتونچی با استناد به ماده ۱۶۳ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص مالیات علی الحساب واردکنندگان گفت: سازمان امور مالیاتی مجاز است مالیات برخی مودیان را به صورت علی‌الحساب دریافت و در پایان دوره مالیاتی، با دریافت اظهارنامه، مالیات را نهایی کند.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: بر همین اساس در آیین‌نامه مقرر شده بود که واردکنندگان ۴ درصد مالیات شان را به صورت علی‌الحساب در گمرک بپردازند.

توتونچی ادامه داد: برخی مودیان مالیاتی خوش‌حساب با یک ارتباط سامانه‌ای که بین سازمان مالیاتی و گمرک برقرار شده بود، از پرداخت این مالیات علی‌الحساب مستثنی شده بودند. طیف وسیعی از واردکنندگان که از منظر سامانه مالیاتی در گروه خوش‌حساب‌ها قرار نمی‌گرفتند، این مالیات علی‌الحساب را پرداخت می‌کردند.

معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی کالاها و نیز اصلاح نرخ ارز محاسباتی، وزارت اقتصاد برای کمک به تامین نقدینگی واردکنندگان، مالیات علی الحساب واردکنندگان را از ۴ درصد به ۲ درصد کاهش داد و این رویه تا پایان سال جاری ادامه می‌یابد.

توتونچی در پایان گفت: البته مالیاتی که پیش از این معادل ۴ درصد دریافت شده، به پرداخت کنندگان عودت داده نمی‌شود بلکه از مالیات نهایی آن‌ها کسر می‌گردد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر