سه شنبه, مهر 4, 1402
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتعدم تأثیر تغییر حقوق گمرکی در کاهش قیمت‌ها

عدم تأثیر تغییر حقوق گمرکی در کاهش قیمت‌ها

به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تاثیر تغییر حقوق گمرکی بر تورم کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی کمتر از یک درصد و برای کالاهای غیر اساسی حداکثر حدود ۳ درصد خواهد بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، محسن زنگنه نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص لایحه دو فوریتی دولت برای تغییر حقوق ورودی کالاها، گفت: اگر تغییر حقوق ورودی در افزایش قیمت‌ها تأثیرگذار بوده، قطعاً این اتفاق تاکنون افتاده است. بنابراین بازگرداندن حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد تأثیری در کاهش قیمت کالاها از سوی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نخواهد داشت و قیمت‌هایی که افزایش می‌یابد با این روش به بهای قبلی باز نمی‌گردد.

زنگنه اظهار داشت: تاثیر تغییر حقوق گمرکی بر تورم کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی کمتر از یک درصد و برای کالاهای غیر اساسی حداکثر حدود ۳ درصد است. به این ترتیب با توجه به تورم ۴۰ و ۵۰ درصدی، این موضوع تأثیری چندانی در تورم نخواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس لایحه دولت تغییر حقوق ورودی، کسری بودجه‌ای حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان را به دنبال دارد. اگر دولت بخواهد این عدد را از طریق انتشار اوراق یا استقراض از بانک مرکزی جبران کند، بخشی از اثرات کاهش تورم که دولت به دنبال آن است خنثی می‌شود؛ چه بسا اگر دقیق اجرا نشود، اثرات تورمی آن بیش از تاثیرش در کاهش تورم باشد.

زنگنه در پایان گفت: با توجه به گذشت بیش از ۴ ماه از ابتدای سال، این لایحه دوفوریتی به سودآوری مضاعف واردکنندگانی که قیمت کالاهای خود را طی این مدت افزایش دادند، می‌انجامد و در نهایت رانتی را نصیب واردکنندگان خواهد کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر