یکشنبه, مهر 3, 1401
19.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتجدال برای ساخت یک شهرک صنعتی خصوصی: عدم همکاری شرکت شهرک های...

جدال برای ساخت یک شهرک صنعتی خصوصی: عدم همکاری شرکت شهرک های صنعتی

متقاضی ساخت یک شهرک صنعتی خصوصی در استان البرز می‌گوید: بعد از ۱۱ سال، همچنان سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برای ساخت شهرک با او همکاری نمی‌کند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، چند سالی است که ساخت یک شهرک صنعتی خصوصی در استان البرز، حواشی مختلفی را به همراه داشته و متقاضی ساخت این شهرک، به گفته خودش با سنگ اندازی‌های مختلف مواجه شده است. علی اصغر کیهانی، فعال صنعتی متقاضی احداث شهرک صنعتی به صورت خصوصی است که با گذشت ۱۱ سال هنوز نتوانسته مجوز تاسیس بگیرد.

بر اساس مصاحبه‌های قبلی با دست اندرکاران این حوزه، گره کار، تخصیص زمین است و به نظر می‌رسد این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت.

برای مثال، پیش‌تر رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد، در این رابطه گفته بود: این سازمان پیگیر صدور مجوز احداث شهرک صنعتی خصوصی برای این فرد است، اما مایل نیست به کسی که می‌خواهد سرمایه گذاری کند، زمین دولتی داده شود. سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز توضیحات مشابهی در این رابطه ارائه کرده بود.

اما در مقابل، وزارت جهاد کشاورزی اظهارات متفاوتی داشت. معاون توسعه و ساماندهی اراضی وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه گفت: مقرر شده شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز مساعدت و نسبت به صدور مجوز استقرار شهرک‌های صنعتی اقدام کند و بعد مراحل واگذاری صورت پذیرد.

حالا به نظر می‌رسد این وضعیت بلاتکلیفی همچنان ادامه دار خواهد بود. علی اصغر کیهانی اظهار کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز قصد داشته در زمین مورد نظر ما شهرک بسازد اما کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به این سازمان تذکر داد و شرکت شهرک‌های صنعتی از احداث شهرک صنعتی منصرف شد.

وی افزود: بعد از مدتی سازمان بازرسی کل کشور هم به ماجرا ورود کرد و گفت که برای گرفتن زمین باید فراخوان دهیم که کمیسیون اصل ۹۰ آن را رد کرد؛ اما سازمان بازرسی و سازمان صنایع کوچک آن را قبول نکردند. در نهایت کمیسیون اصل ۹۰ در این رابطه از اداره قوانین استعلام گرفت و مشخص شد نیازی به ارائه فراخوان زمین نیست‌.

این فعال صنعتی درباره جزئیات نحوه دریافت زمین گفت: بخش خصوصی متقاضی، بعد از دریافت زمین برای آن اجاره می‌پردازد؛ تا زمانی که زیرساخت‌های لازم مثل آب، برق و فاضلاب را برای واحدهای صنعتی فراهم کند. در مرحله بعد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارت جهاد کشاورزی زمین‌ها را قیمت‌گذاری و واگذار می‌کنند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی مدارکی از من می‌خواهد که سال ۱۳۹۱ آن را تحویل دادم. الان هم باید موافقت اصولی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی را برای وزارت جهاد کشاورزی ببرم تا بتوانم زمین را دریافت کنم و این روند بر اساس قانون است اما تاکنون سازمان شهرک‌های صنعتی برای ساخت شهرک صنعتی خصوصی همکاری نکرده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر