شنبه, خرداد 13, 1402
26.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشطرح اصلاح قانون مناطق آزاد را در اولویت قرار دهید

طرح اصلاح قانون مناطق آزاد را در اولویت قرار دهید

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی و ۱۱۷ تشکل دانشجویی و مردمی نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نوشتند و در دستور کار قرار گرفتن طرح اصلاح قانون مناطق آزاد را خواستار شدند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، در نامه این تشکل‌ها خطاب به محمدرضا پور ابراهیمی  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با اصلاح قانون مناطق آزاد آمده است:‌ همان طور که مستحضر هستید در شرایط کنونی اقتصاد کشور، رشد تولید داخلی و حمایت واقعی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ برای رسیدن به این هدف لازم است با کنترل میزان و نوع واردات و همچنین گسترش ظرفیت‌ها و مبادی صادراتی کالاهای داخلی به رونق و پایداری اقتصادی کشور کمک کرد.

در همین راستا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بایستی نقش موثری در تحقق این اهداف داشته باشد که مطابق بند ۱۱ابلاغیه  سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» از سوی مقام معظم رهبری این مناطق موظف‌اند اقدام به  توسعه حوزه عمل خود به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج نماید. اما متاسفانه آن گونه که آمار نشان می‌دهد واقعیت عملکرد این مناطق چیز دیگری است.

مطابق آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی سهم این مناطق (با لحاظ صادرات خدمات) از صادرات غیرنفتی کشور حدود ۱ درصد، از میزان تولید حدود ۱ درصد، از تعداد  واحدهای تولیدی فعال کمتر از ۳ درصد، از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی حدود ۱۰ درصد و از اشتغال زایی کل کشور حدود ۴ درصد است. همین طور میزان واردات کالا از طریق مناطق آزاد نیز حدود ۲ برابر صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور است.

حال با وجود این آمار و دیگر مشکلات این مناطق مانند رانت خواری، وجود شرکت‌های صوری جهت استفاده از مزایای معافیت‌های مالیاتی (طبق اعلام دبیر محترم شورای عالی مناطق آزاد، از ۲۴ هزار شرکت ثبت شده در این مناطق حدود ۱۴ هزار شرکت به صورت صوری هستند)، عدم وجود زیرساخت‌های کافی برای گسترش و ایجاد این مناطق و ده‌ها معظل دیگر می‌توان به این نتیجه رسید که علاوه بر وجود فساد و تعارض منافع جدی  در بدنه مدیریتی این مناطق با خلاء های قانونی نیز مواجهیم که نیاز به اصلاح آن وجود دارد.

به همین منظور در سال ۱۳۹۸ طرح اصلاح قانون مناطق آزاد توسط کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آغاز شد که متاسفانه با گذشت حدود سه سال از این تصمیم هنوز اصلاحیات آن به اتمام نرسیده و از روند اجرای این موضوع به صورت شفاف هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

این در حالی است که همزمان با توقف و سنگ اندازی در اصلاح قانون مناطق آزاد شاهد دو برابر شدن این مناطق با مصوبه عجیب مجمع تشخیص مصلحت نظام بودیم که مناطق فسادزا و خلاهای تجاری کشور را دو برابر کرد. هم اکنون نیز خبرهایی رسیده است که لایحه‌ای جدید برای افزایش بی رویه این مناطق در دستور کار دولت قرار دارد !

لذا انتظار از کمیسیون اقتصادی آن است که موارد زیر را در اولویت خود قرار داده تا از آسیب رسانی بیشتر این مناطق در شرایط جنگ اقتصادی جلوگیری شود:

  1. اصلاح قانون مناطق آزاد و ویژه تجاری توسط کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به اتمام برسد.
  2. روند  و زمان اتمام اصلاح این قانون به صورت شفاف و مستمر در اختیار نخبگان و دغدغه مندان این حوزه قرار گیرد و از ظرفیت سایر کارشناسان و اندیشکده‌ها و NGO های مردمی نیز به نحو شایسته‌ای استفاده گردد.
  3. تا زمان اصلاح قانون از افزایش هر منطقه آزاد و ویژه اقتصادی جدا جلوگیری شود.
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر