دوشنبه, مهر 11, 1401
26.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیقیمت سی ان جی افزایش یافت

قیمت سی ان جی افزایش یافت

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: در حوزه سی ان جی با توجه به اینکه این سوخت اکنون در نقطه سر به سری قرار دارد یعنی مبلغی که از مردم دریافت می‌شود با کارمزد یکی است، افزایش نرخ اعمال شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی‌اکبر عرب‌عامری ضمن تأیید افزایش قیمت سی ان جی گفت: فعلا دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت‌های مایع ندارد. اگر قرار بود برنامه‌ای در این راستا وجود داشته باشد حتما در تبصره ۱۴ مطرح می شد، اما تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است.

وی با اشاره به جزئیات افزایش حق العمل جایگاهداران و تاثیر آن در نرخ سوخت، گفت: حق العمل به صورت سالانه بر اساس ابلاغیه هیئت وزیران توسط کمیته‌ای متشکل از سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان برنامه و بودجه و شرکت ملی پخش اعمال می‌گردد. بدین گونه که بعد از مطالعه و بررسی مستندات هزینه‌های جایگاه‌ها این مساله محقق می‌شود. سازمان حمایت بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و طی جلسه‌ای این موضوع توسط این سه سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: امسال نیز مانند هر سال این موضوع بررسی و در جلسه‌ای روی یک درصد توافق و صورت جلسه شد. این صورت جلسه باید به کمیته تبصره ۱۴ می‌رفت و در قسمت هزینه‌ها مبلغ مشخص می‌شد و بعد از اینکه کمیته ۱۴ مصوب کرد توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه به هیئت دولت اعلام می‌شد.

عرب عامری با بیان اینکه این اعلام هفته گذشته در هیئت دولت صورت پذیرفت و امروز هم به صورت غیررسمی به ما اعلام شده که افزایش ۴۵ درصد خواهد بود، اظهار کرد: این طرح شامل بنزین، نفت گاز و سی ان جی شده و این اختیار را به وزارت نفت داده است که این ۴۵ درصد را اگر تمایل داشت برای حمایت از جایگاه‌های دارای فروش کمتر، به صورت پلکانی با رعایت سقف بودجه تخصیصی اعمال کند.

قیمت سی ان جی  ۱۱۵ تومان افزایش یافت

همچنین محمد حسین باقری – مدیر طرح سی ان جی شرکت پخش فراورده‌های نفتی – در خصوص میزان افزایش قیمت سی ان جی گفت: با توجه به اینکه کارمزد جایگاه‌های سی ان جی افزایش یافته، هر چند که خود جایگاه داران از این افزایش ۴۵ درصدی رضایت ندارند اما اختلاف بین قیمت هر متر مکعب سی ان جی با افزایش کارمزد موجب شده تا قیمت سی ان جی نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مبلغ فروش هر متر مکعب سی ان جی ۴۵۳ تومان است افزود: با افزایش ۴۵ درصدی کارمزد این عدد به ۵۶۲ تومان می‌رسد. یعنی حدود ۱۲۰ تومان بیشتر از مبلغ سوخت است. لذا برای حل این مشکل به اجبار مجبور شدیم در شرایطی که قصد نداشتیم قیمت سی ان جی افزایش یابد چرا که هدف افزایش مصرف این سوخت بود، قیمت آن افزایش یافت.

باقری تصریح کرد: شورای اقتصاد و هیات وزیران به اجبار قیمت سی ان جی از ۴۵۳ تومان به ازای هر مترمکعب به ۵۷۰ تومان افزایش دادند. یعنی حدود ۱۱۵ تومان قیمت هر متر مکعب افزایش یافت.

به گفته وی یک خودرو زمانی که به جایگاه مراجعه می‌کند حدود ۱۰۰۰ تومان به مبلغ سوختگیری اضافه می‌شود که این عدد چندان بزرگ نیست؛ با این حال تمایلی به افزایش این مبلغ هم نداشتیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر