جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیشالیکاران گیلان به فکر کنترل سریع آفت شب پره تک نقطه ای...

شالیکاران گیلان به فکر کنترل سریع آفت شب پره تک نقطه ای برنج باشند

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان از شالیکاران خواست تا در صورت مشاهده آفت شب پره تک نقطه ای برنج در شالیزارها، خیلی سریع برای کنترل آن اقدام لازم را انجام دهند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، رضا غیاثی اظهار داشت: با توجه به اهمیت خسارت آفت در صورت وجود حجم بالای آلودگی، لازم است تا شالیکاران به محض دیدن آفت شب پره تک‌ نقطه ای برنج طبق نظر کارشناسان متخصص در مراکز و مدیریت جهاد کشاورزی و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی نسبت به کنترل آفت اقدام کنند.

وی ادامه داد: تاکنون خسارت خاصی از آفت شب پره تک نقطه ای برنج در شالیزارهای استان گیلان نداشتیم. اما ضروریست تا شالیکاران نسبت به این مهم آگاه باشند و در صورت مشاهده آفت شب پره تک نقطه ای برنج، برای جلوگیری از خسارت، خیلی سریع اقدامات کنترلی را انجام دهند.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: آفت شب پره تک نقطه ای برنج در شرایط گیلان، سه تا چهار نسل دارد. لاروهای این آفت حرکت دسته جمعی داشته و از قسمت‌های مختلف گیاه برنج نظیر برگ، خوشه‌ها و سایر اندام‌های هوایی برنج تغذیه می‌کنند.

وی گفت: این حشره زمستان را به صورت لارو و گاهی شفیره در خاک سپری می‌کند. با گرم شدن هوا پروانه‌ها ظاهر شده و تخم‌های خود را به صورت دستجات ۱۰۰ عددی روی برگ قرار می‌دهند. لاروهای آفت پس از خروج از تخم، روزها زیر برگ‌ها و کلوخه‌ها در حال استراحت بوده و شب‌ها از قسمت‌های سبز گیاه به ویژه برگ تغذیه می‌کنند.

خسارت اصلی آفت شب پره تک نقطه ای برنج اواخر مرداد

غیاثی اظهار داشت: خسارت اصلی آفت شب پره تک نقطه ای برنج در اواخر مرداد و اوایل شهریور است. خسارت اصلی معمولا مصادف با زمان ظهور خوشه‌های برنج رخ می‌دهد. در این زمان لاروها خوشه‌های برنج را شدید مورد حمله قرار داده و بر اثر تغذیه از خوشه ها موجب قطع و ریزش آن‌ها می‌شوند که در نتیجه مقدار زیادی خوشه به همراه دانه به زمین می‌ریزد.

وی یادآور شد: به دلیل اهمیت موضوع، شالیکاران در صورت مشاهده آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج، برای کسب اطلاعات در مورد زمان و نحوه کنترل آفت به مراکز و مدیریت جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به حساب می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را در اختیار دارد.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را دربرمی‌گیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر