سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارترشد ۱۰۳ درصدی تجارت ایران و ازبکستان

رشد ۱۰۳ درصدی تجارت ایران و ازبکستان

به گفته سخنگوی گمرک، در سال گذشته ۷۷۶ هزار و ۱۳۷ تن کالای غیر نفتی به ارزش ۵۱۷ میلیون دلار بین ایران و ازبکستان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه رشد ۱۰۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، سید روح‌الله لطیفی همزمان با سفر رئیس مجلس کشورمان به ازبکستان در خصوص روابط تجاری ایران و ازبکستان اظهار داشت: سهم صادرات کشورمان به ازبکستان از این میزان تجارت، ۷۱۴ هزار و ۴۹۱ تن کالا به ارزش ۴۰۲ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه، ۱۴۶ درصد رشد داشته است.

وی در خصوص میزان واردات از ازبکستان گفت: ۶۲ هزار تن کالا در سال گذشته به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار از ازبکستان به کشورمان وارد شده که ۲۶ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه، نشان می‌دهد.

لطیفی در خصوص کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان توضیح داد: لبنیات، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، قیر، روغن پایه، مواد معدنی، مواد پترو پالایشگاهی، مواد شیمیایی، محصولات بهداشتی، لوله و پروفیل، لوازم خانگی، پارچه، کف پوش، محصولات آهنی، ماشین آلات صنعتی و مبلمان از عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان محسوب می‌شوند.

وی در خصوص عمده کالاهای وارداتی از ازبکستان گفت: انواع نخ، پنبه، ابریشم، پارچه، حبوبات، ارزن و کائولن از جمله کالاهای اصلی واردات از ازبکستان بودند.

سخنگوی گمرک درباره تجارت ایران و ازبکستان در سه ماه نخست امسال توضیح داد: در فصل بهار امسال ۴۶ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار کالا از ایران به ازبکستان صادر شد. همچنین در این مدت ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار کالا از ازبکستان به ایران وارد شده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر