سه شنبه, مهر 4, 1402
20.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتقاچاق پوشاک بلای جان تولیدکنندگان داخلی/بازار پوشاک ایران در اختیار ترکیه، چین...

قاچاق پوشاک بلای جان تولیدکنندگان داخلی/بازار پوشاک ایران در اختیار ترکیه، چین و بنگلادش

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: بازار ۸۵ میلیونی کشور را دو دستی تقدیم ترکیه، چین و بنگلادش کرده‌ایم و در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مجید افتخاری اظهار داشت: در شرایط فعلی اراده‌ای برای مقابله با قاچاق پوشاک در کشور دیده نمی‌شود. قاچاق پوشاک در کشور به شرایط قبل از سال ١٣٩٧ که به طور لجام گسیخته‌ای کالای قاچاق عرضه می‌شد برگشته است.

وی افزود: از نیمه سال ۱۳۹۸ برخورد با قاچاق پوشاک در سطح عرضه متوقف گردید. در این مدت برخورد با کالای قاچاق ناچیز بوده است. برای مثال در شرایطی که از یک فروشگاه آنلاین معروف پوشاک قاچاق ضبط شد، حتی برای یک ساعت هم سایت این فروشگاه بسته نشد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران معتقد است رویکرد ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز دچار تغییر شده و به جای پیگیری‌های سال ۱۳۹۷ بیشتر به سمت انفعال رفته است. حتی اخیرا اعلام کرده وظیفه برخورد با قاچاق را ندارد، بلکه فقط هماهنگ کننده است و باید دستگاه‌های مرتبط کنار هم قرار گیرند. اما باید گفت که هماهنگ کردن این تعداد دستگاه با یکدیگر کار زمان بر و پیچیده‌ای خواهد بود.

قاچاقچیان ماه‌های زیادی از سال حاشیه امن دارند!

افتخاری ادامه داد: در ماه‌های اخیر در هر مقطعی شاهد مخالفت یک دستگاه با برخورد با قاچاق در سطح عرضه بودیم. از طرف دیگر با توجه به مناسبت‌ها و تعطیلی‌ها در کشور، قاچاقچیان زمان زیادی از سال در حاشیه امن هستند. برای مثال در ماه محرم، شب عید نوروز و اعیاد دیگر با آن‌ها برخوردی صورت نمی‌گیرد.

در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم

وی با بیان اینکه به علت افزایش دستمزد، حامل‌های انرژی و در مقابل ثبات نسبی نرخ ارز، قاچاق سودآور شده، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد هجمه قاچاق پوشاک از بنگلادش و چین بودیم و حالا هم در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم. روزانه چند ده تن پوشاک قاچاق از طریق رویه مسافری به کشور وارد می‌شود.

تحویل سه روزه پوشاک ترک، در منزل!

همچنین به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، شبکه‌های گسترده فروش آنلاین پوشاک ترکیه هم در کشور فعال هستند. به طوری که ظرف سه روز پوشاک ترک را در منزل تحویل می‌دهند و برای فعالیت بانکی هم از سیستم مجاز داخل کشور استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها، سهمیه مناطق آزاد و ته لنجی نیز وجود دارد.

بازار ۸۵ میلیونی کشور، دو دستی تقدیم ترکیه، چین و بنگلادش شد

افتخاری با بیان اینکه بازار ۸۵ میلیونی کشور دو دستی تقدیم ترکیه، چین و بنگلادش شده، افزود: قاچاق پوشاک از ترکیه به طور سرسام آوری در حال افزایش است. از طرفی هیچ برنامه‌ای برای حمایت از تولیدکنندگان در داخل وجود ندارد. حتی وزارت صمت پوشاک را از اولویت اول در بحث مقابله با قاچاق خارج و به اولویت پنجم منتقل کرده است.

وی ادامه داد: کشور هر روز با شیوه‌های نوین قاچاق مواجه است. سال گذشته با افزایش قاچاق پوشاک از بنگلادش و توسعه فروش آنلاین پوشاک مواجه بودیم و امسال هم افزایش قاچاق از ترکیه به روش‌های گوناگون را داریم.

مجوز فعالیت برندهای خارجی سال ۹۹ تمام شد 

در این میان به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران قرار بوده از ابتدای تیرماه با برندهای محرز پوشاک قاچاق برخورد شود، اما عملاً هیچ اتفاقی نیفتاده است. در حالی که کلیه برندهای خارجی در کشور غیرقانونی هستند. برندهایی هم که اعلام می‌کنند در کشور در حال تولید هستند، غیر قانونی محسوب می‌شوند؛ طبق استعلامی که از کشورهای مبدا گرفته شده، آن‌ها در ایران هیچ نمایندگی ندارند.

وی افزود: در اصل از سال ۱۳۹۹ مجوز فعالیت برندهای خارجی که در ایران تولید می‌کردند، تمام شده و فعالیت آن‌ها در حال حاضر غیرقانونی به حساب می‌آید. اما این برندها همچنان در فعالیت می‌کنند و هیچ برخوردی با آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

بلاتکلیفی در مقابله با قاچاق پوشاک

همچنین به گفته وی سال گذشته ستاد مقابله با قاچاق مقرر کرده بود، مال‌ها و مراکز تجاری، تابلوهای برندهای محرز قاچاق را جمع‌آوری کنند. ولی این امر محقق نشده و تاکنون هم برخوردی با آن‌ها صورت نگرفته است. با وجود اینکه ستاد نامه کتبی در این رابطه داشته، امروز می‌گوید مسئول جمع‌آوری تابلوهای شهرداری است و برخورد با پدیده قاچاق عملا به بخش‌های مختلف پاسکاری می‌شود.

بنابراین در این شرایط که با برندهای محرز قاچاق برخوردی صورت نمی‌گیرد و صندوق‌های مکانیزه هم هنوز نصب نشده، طرح شناسه کالا به تنهایی تاثیری بر کاهش قاچاق نخواهد داشت. همچنین تبصره چهار ماده ۱۸ که بر اساس آن هر کالای فاقد شناسه، قاچاق به حساب می‌آید و باید ضبط شود، در حال پاسکاری بین دستگاه‌های مختلف است و تا این لحظه ابلاغ نشده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر