یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشآغاز طرح صیانت با محدودسازی و فیلترینگ اینترنت

آغاز طرح صیانت با محدودسازی و فیلترینگ اینترنت

ظاهراً این روزها مسئولان به طور جدی به دنبال محدودسازی و فیلترینگ اینترنت هستند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از وقایع روز، این روزها بحث اینترنت کودکان بسیار داغ است. بسیاری از مسئولان به دنبال ایجاد یک فضای امن در اینترنت برای کودکان و کنترل آن‌ها توسط خانواده در این فضا هستند. اما به اعتقاد بسیاری از کاربران این موضوع بهانه‌ای برای اجرا شدن طرح صیانت و اینترنت طبقاتی است.

طرح صیانت آغاز شده است؟

بر اساس گزارش‌ها، یکی از هدف‌هایی که در طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی دنبال می‌شود، مساله اینترنت طبقاتی است. در واقع با اجرای این طرح، هر یک از طبقات جامعه به سطح مشخصی از اینترنت دسترسی خواهند داشت.

با وجود این، ظاهراً دولت سیزدهم طبقاتی کردن اینترنت را از کودکان آغاز کرده ‌است. چرا که اپراتورهای بزرگ کشور سیم‌کارت‌هایی را ارائه دادند که استفاده از هر یک از سرویس‌های اینترنت، براساس سن افراد تعیین می‌شود. به این معنی که سرویس‌های گوگل و ویکی‌پدیا برای کودکان تا سنین ۱۵ سال در دسترس نخواهد بود؛ یا در سرویس بومینو همراه اول سرویس‌های آپارات، دیجی‌کالا و اسنپ مارکت در دسترس کودکان زیر ۱۵ سال قرار نخواهد گرفت.

از سوی دیگر بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که طرح صیانت به آرامی در حال اجرا است. چرا که برخی از کاربران ادعا کردند که دو اپراتور بزرگ کشور در اقدامی ناگهانی با فرض اینکه همه مشترکین آن‌ها کودک هستند، قابلیت safe search گوگل را فعال کرده‌اند.

میلاد نوری، کارشناس آی‌تی در این باره در توییتر نوشت: «همراه اول و ایرانسل با فرض کودک بودن همه مشترکین خود، قابلیت safe search گوگل را به شکل قفل شده (بدون امکان غیرفعال‌سازی) فعال کردند. ‏با این دستکاری، شما با هر سن و سالی فقط به محتوایی در گوگل دسترسی دارید که یک کودک دسترسی دارد.»

این محدودسازی سرچ گوگل برای مشترکان این سیم‌کارت‌ها در حالی به وقوع پیوسته که توسط بسیاری از کاربران توییتر مورد تایید قرار گرفته است. شاید اینترنت کودکان شامل همه کاربران در همه سنین می‌شود، نه فقط کودکان!

راهکاری فنی به جای طرح صیانت وجود دارد!

همچنین، این کارشناس حوزه فناوری در صفحه توییتر خود درباره راهکاری نوشته‌است که والدینی که خواستار اینترنت کودکان هستند، می‌توانند با استفاده از آن کودک خود را کنترل کنند. با این روش دیگر به اجرای اینترنت طبقاتی نیازی نخواهد بود.

«آیا حاضرید وزیر صیانت و رفقا به اسم اینترنت ایمن برای کودکان، اینترنت طبقاتی را تست کنند؟ خیر. به جای این کارها در تلویزیون و روزنامه و بیلبوردهای شهر و… پدر  و مادرها را آموزش بدهید طبق فرهنگ و تفکر خودشان از ابزارهای parental control که اکثر سیستم عامل‌ها دارند، استفاده کنند.

اینکه پدر و مادرهای ایرانی نمی‌دانند هر گوشی امکاناتی دارد که می‌توانند روی محتوا، میزان زمان استفاده، دانلود و نصب اپلیکیشن‌ها، لوکیشن گوشی و حتی اپلیکیشن پیشنهادی توسط معلم به فرزندشان نظارت کنند، به دلیل عدم آموزش همین نکته ساده به عموم والدین است.

اگر پدر و مادر هستید و نگران استفاده فرزندتان از اینترنت، به جای دنباله‌روی از طرح‌های محدود کننده:

۱. سوادتان را افزایش بدهید

۲. استفاده از ابزارهای کنترل والدین خود سیستم عامل را یاد بگیرید.

۳. یادتان باشد آموزش از کنترل‌گری بهتر است. خیلی از ماها بچه بودیم رمز کانالای ماهواره را می‌دانستیم.»

اینترنت همچنان محدود می‌شود

به‌نظر می‌رسد که این روزها محدودسازی و فیلترینگ اینترنت و البته اجرای طرح صیانت به‌طور جدی از سوی مسئولان پیگیری می‌شود. چرا که طبق گزارش‌ها، از یک سو اینترنتی طبقاتی در حال اجرا است و از سوی دیگر بیشتر فیلترشکن‌ها و  VPN‌ها از کار افتاده‌اند. همچنین، کندی سرعت و کیفیت پایین اینترنت در چند وقت اخیر باعث اعتراض بسیاری از کاربران شده است.

ظاهراً این مشکلاتی که برای اینترنت کشور به وجود آمده ‌است، بیانگر اجرای طرح صیانت است. وقتی که طرح صیانت باید برای بار دوم به صحن علنی مجلس بازگردد و به رای گذاشته شود. پس چرا ماده‌های این طرح یکی یکی در حال اجرا است؟

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر