یکشنبه, مهر 2, 1402
19.7 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتبه زودی احداث منطقه آزاد مشترک بین ایران و روسیه

به زودی احداث منطقه آزاد مشترک بین ایران و روسیه

دیدار و مذاکره دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با نایب رییس دومای روسیه، به امضای پوتین پای قانون منطقه آزاد ایران و اوراسیا رسید و گام بعدی ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه خواهد بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، اواخر بهار سال جاری بود که «نواف» عضو مجلس دومای روسیه و نماینده ویژه پوتین، «سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستارا خان روسیه، «الک ساو چنکو» نایب رییس دومای روسیه و هیات همراه در جلساتی متفاوت با «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی دیدار کردند. در این دیدار بر گسترش همکاری‌های دو و چندجانبه ایران و روسیه با تکیه بر ظرفیت‌های در مناطق آزاد ایران و البته ایجاد منطقه آزاد مشترک تاکید شد.

پس از آن دیدار و با پیگیری‌های دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، قانونی را برای تصویب پروتکل الحاقی توافقنامه منطقه آزاد بین اتحادیه اوراسیا و ایران امضا کرد.

این توافقنامه قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران شامل می‌شود و تا حد ممکن به قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) نزدیک است. در آن تعهدات طرفین برای کاهش یا لغو حقوق گمرکی و دیگر موانع غیر گمرکی برای برخی از کالاها در راستای تشویق همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف تعریف می‌شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی به حساب می‌آید که بیشتر اعضای آن را کشورهای شمال منطقه اوراسیا در شرق اروپا تشکیل می‌دهند.

سعید محمد، ایجاد یک منطقه آزاد مشترک بین ایران و روسیه را از اهداف آتی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در آینده نزدیک این مهم تحقق خواهد یافت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر