یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبیشترین نرخ مشارکت اقتصادی متعلق به چه استان هایی است؟

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی متعلق به چه استان هایی است؟

آمارهای وضعیت مشارکت اقتصادی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد استان‌هایی نظیر تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، مرکزی و کهگیلویه و بویراحمد دارای بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی هستند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، بررسی‌های آماری در بهار امسال نشانگر وضعیت ۴۰.۹ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت در سن کار است. طبق آمار، مشارکت مردان نسبت به زنان و مناطق روستایی بیش از مناطق شهری بوده است.

بهار امسال ۲۵ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۱۹۲ نفر در مشارکت اقتصادی سهیم بودند. از این تعداد ۲۱ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۷۷۳ نفر را مردان و چهار میلیون و ۳۸۹ هزار و ۴۱۹ نفر را زنان تشکیل می‌دادند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، زنان نسبت به مردان یک درصد رشد در مشارکت اقتصادی داشته‌اند که شامل ۹۷ هزار و ۶۳۰ نفر می‌شود.

شاخص‌های عمده بازار کار جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر به تفکیک استان‌ها در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که ۱۱ استان دارای بیشترین درصد مشارکت اقتصادی بوده‌اند.

استان‌های بوشهر، تهران، خراسان رضوی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و همدان بیشترین وضعیت مشارکت اقتصادی را داشته‌اند.

نرخ مشارکت اقتصادی در بهار امسال، بوشهر از ۳۶.۸ به ۳۷.۹ درصد، تهران از ۴۰.۷ به ۴۰.۹ درصد، خراسان رضوی از ۴۰.۵ به ۴۱.۹ درصد، خراسان شمالی از ۴۴.۲ به ۴۴.۳ درصد، خوزستان از ۳۹.۷ به ۴۰ درصد، زنجان از ۴۶.۴ به ۴۷.۸ درصد، سمنان از ۳۷.۱ به ۳۷.۶ درصد، سیستان و بلوچستان از ۳۴.۷ به ۳۶ درصد، کهگیلویه و بویراحمد از ۳۳.۳ به ۳۵.۷ درصد، مرکزی از ۳۵.۶ به ۳۷.۱ درصد و همدان از ۴۲.۴ به ۴۲.۵ درصد رسیده است.

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی

همچنین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و سیستان و بلوچستان امسال بیشترین درصد نرخ مشارکت بالای اقتصادی را نسبت به بهار ۱۴۰۰ داشته‌اند.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار است. با توجه به تعریف ارائه شده مشخص می‌شود که نرخ مشارکت اقتصادی به متغیرهایی چون جمعیت فعال و جمعیت در سن کار که در دل خود جمعیت غیرفعال را نهفته دارد، وابسته خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر