یکشنبه, مهر 2, 1402
18.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتپیش بینی رشد 2.5‌ برابری تجارت ایران و روسیه

پیش بینی رشد 2.5‌ برابری تجارت ایران و روسیه

کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: در حال حاضر تجارت ایران با روسیه 4 میلیارد دلار است که با توجه به عزم جدی 2 طرف، این عدد می‌تواند تا 4 سال آینده به 10 میلیارد دلار هم برسد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، میرهادی رهگشای، درباره تمدید قانون تجارت آزاد ایران و اوراسیا توسط پوتین، با اشاره به تأثیر ایران در کریدور شمال-جنوب و بخش تجارت خارجی کشورهای آسیای میانه با کشورهای جنوب آسیا، اظهار کرد: باتوجه به سفر پیش‌ِ روی رئیس جمهور روسیه به ایران، می‌توان عزم جدی ایران و روسیه، مخصوصا روسیه را در زمینه گسترش روابط تجاری ملاحظه کرد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ادامه دارد: در حال حاضر تجارت ایران با روسیه 4 میلیارد دلار است. در چهار سال آینده و با توجه به عزم جدی دو کشور، این عدد می‌تواند تا 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

وی با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین، تاکید کرد: با توجه به این جنگ و تحریم شدن روسیه از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی، آن‌ها احساس نیاز بیشتری به ایران کرده و همین مساله نیز سبب شده تا خواستار روابط نزدیکتری با کشورمان باشند.

رهگشای در ادامه با بیان اینکه ایران نیز باید از این فرصت به دست آمده استفاده حداکثری را ببرد، تصریح کرد: تمدید قانون تجارت آزاد ایران و اوراسیا می‌تواند گام بلندی در زمینه رشد تجارت خارجی ایران و روسیه و همچنین آسیای میانه باشد. ایران نیز باید زیرساخت‌های ترانزیتی خود را گسترش دهد.

وی افزود: زیرساخت‌های بنادر در شمال و جنوب کشور، ‌جاده، ریل و زیرساخت‌های لجستیکی و از این قبیل باید در کشور فراهم باشد تا ایران بتواند از این فرصت به خوبی بهره ببرد. دولت در این زمینه باید یک عزم جدی را داشته باشد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل در ادامه گفت: کاهش تعرفه تجاری، توافقات گمرکی، حل شدن مشکلات نقل و انتقال پول بین ایران و روسیه از جمله موضوعاتی است که باید بعد از امضای توافقنامه‌ها بین دو کشور حل شود. همین مساله می‌تواند کمک زیادی به گسترش روابط میان ایران و روسیه کند.

رهگشای ادامه داد: واردات کالاهای اساسی مانند گندم و نهاده‌های دامی از روسیه، صادرات محصولات نهایی دامی و محصولات دانش بنیان می‌تواند در کوتاه‌مدت حجم روابط میان ایران و روسیه را افزایش دهد. اما در میان مدت و بلندمدت باید به فکر حل مشکلات زیرساختی بود.

وی تاکید کرد: تجارت ما با روسیه از نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد و در صورتی که مشکلات برطرف گردد، می‌توانیم شاهد 2 تا 3 برابر شدن حجم تجارت ایران با این کشور و کشورهای منطقه اوراسیا باشیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر