سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشوعده بازگشت قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰

وعده بازگشت قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو گفت: قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بر خواهد گشت و مابه التفاوت آن را بیمه‌ها می‌پردازند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، ناصر ریاحی در رابطه با قیمت دارو اظهار کرد: ما پیش از پرداختن به طرح و برنامه‌های جدید وزارت بهداشت، باید این موضوع را به شکل روشن توضیح بدهیم که قیمت نهایی دارو، یعنی آنچه که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد، ارتباطی با هزینه تمام شده آن برای شرکت‌های تولید، توزیع یا واردکننده ندارد. یعنی با تغییر قیمت در این حوزه‌ها، سهم بیمه‌ها با افزایش یا کاهش همراه خواهد شد.

وی افزود: قیمت دارو می‌تواند در طول سال به دلایل مختلف تغییر کند. از تاثیر تحولات قیمت ارز بر روی دارو گرفته تا سیاست‌های داخلی که از سوی دولت اجرایی می‌شود، هر یک می‌تواند بر روی قیمت دارو تاثیر بگذارد. اما با توجه به نقش آفرینی بیمه‌ها در این حوزه، تغییری در نرخ دارو برای مردم به وجود نمی‌آید. در واقع تحولات قیمتی از سوی بیمه‌ها پوشش داده خواهد شد تا برای مثال قیمت داروی بیماری‌های خاص برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند.

عضو اتاق بازرگانی تهران طرح دارویار وزارت بهداشت را طرحی بسیار مثبت و کاربردی خواند و توضیح داد: ما در واقع انتظار نداشتیم که وزارت بهداشت در این مدت کوتاه موفق به نهایی کردن طرح بشود. اما آنچه که اعلام شده، طرحی مثبت خواهد بود که بسیاری از مشکلات جاری در حوزه دارو را پوشش می‌دهد.

ریاحی در توضیح آنچه که در قالب طرح دارویار اجرایی می‌شود، تشریح کرد: ما در ایران حدود پنج میلیون نفر جمعیت داریم که تاکنون تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبوده‌اند. مثلا برخی خانوارهای روستایی یا خانوارهایی که به دلایل مختلف بیمه نداشته‌اند، در این چارچوب به شکل خود به خود بیمه می‌شوند. حتی اتباع خارجی که مجوز کار دارند و می‌توانند گواهی کار ارائه کنند نیز در این طرح تحت پوشش بیمه و حمایت‌ها قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: بر اساس محاسبات مشترکی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شده، بناست مبلغ مازادی نیز در اختیار بیمه‌ها قرار بگیرد تا قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند. حتی حدود ۳۰۰ قلم کالای پرمصرف یا بدون نسخه نیز امکان قرار گرفتن در این فهرست حمایتی را خواهند داشت. به این ترتیب حتی با تغییر مبنای ارز دارو از ترجیحی به نیمایی، نیز قیمت دارو دچار تغییر نمی شود. با این سیاست، قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بازگشته و مابه التفاوت آن را بیمه‌ها پرداخت می‌کنند. با اجرای این سیاست هم مشکلات ارز ۴۲۰۰ تومانی مانند کمبود منابع، رانت و قاچاق از بین می‌رود و هم مردم از تغییرات آسیبی نخواهند دید.

به گفته ریاحی طرح دارویار فعلا تنها برای داروهای داخلی اجرایی می‌شود اما در آینده نزدیک، قطعا برنامه‌هایی برای داروهای وارداتی نیز پیش بینی خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر