پنجشنبه, آذر 3, 1401
17.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتبزرگترین تفاهمنامه سرمایه گذاری خارجی شرکت ملی نفت ایران به امضاء رسید

بزرگترین تفاهمنامه سرمایه گذاری خارجی شرکت ملی نفت ایران به امضاء رسید

بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، بزرگترین میزان سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت کشور با امضای تفاهمنامه حدود ۴۰ میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه به ثبت رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، محسن خجسته مهر در نشستی خبری در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری استراتژیک بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم گفت: رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه گذاری جهت توسعه میادین نفت و گاز با اولویت میادین مشترک است. جهت توسعه این میادین برنامه‌های تولید نفت و گاز پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ۸ ساله تا ۱۴۰۸ با انجام ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری، ظرفیت تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز به ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: امروز در دولت سیزدهم گرایش و رویکرد بر مبنای تحقق رشد اقتصادی است. با قطعیت می‌گویم دولت سیزدهم با یک جهش بااهمیت و قابل ملاحظه رو به رو است. یکی از جهت گیری‌ها این است که با شرکت‌های بزرگ و صاحب نام بین المللی همکاری داشته باشیم و سبد سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران را متنوع کنیم.

خجسته مهر ادامه داد: در سال گذشته و با شروع دولت سیزدهم با دیپلماسی انرژی فعال و معنی دار با کشور روسیه توانستیم با مذاکرات فشرده علاوه بر اینکه قراردادهای جدید منعقد کنیم تفاهم نامه‌هایی نیز به امضا رساندیم. اواخر سال گذشته ۲ قرارداد و ۴ تفاهمنامه امضا شد. از سال ۱۴۰۰ تا کنون مذاکرات ادامه داشته تا آنجا که در ۲ ماه گذشته به همراه مدیران ارشد ملاقات مهمی با مدیرعامل شرکت گازپروم داشتیم و توافقاتی حاصل شد.

وی ادامه داد: این بزرگترین میزان سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت است که با یکی از بزرگترین غول‌های انرژی دنیا به امضا رسید.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: ایران و روسیه در مجموع ۷۰ تریلیون متر مکعب گاز دارند که ۳۰ درصد ذخایر دنیا به حساب می‌آید و نقش مهمی در پایداری انرژی ایفا خواهند کرد. قرارداد شکل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد و مدل قرارداد در زمان امضا نهایی خواهد شد.

خجسته مهر با تاکید بر اینکه جهان به نفت ایران نیازمند است، افزود: نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شدنی نیست. ایران کشوری مطمئن و با ثبات برای تامین انرژی جهان به شمار می‌رود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر