دوشنبه, مهر 3, 1402
22.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتاشتغالزایی از طریق سرمایه گذاری در صنعت دریایی

اشتغالزایی از طریق سرمایه گذاری در صنعت دریایی

یک فعال حوزه کار، سرمایه گذاری در صنعت دریایی را ضروری دانست و عنوان کرد: توسعه صنایع دریایی موجب اشتغالزایی،‌ کاهش وابستگی به نفت و رونق صادرات غیرنفتی خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، ناصر چمنی ضمن اشاره به اشتغالزایی صنعت دریایی و توسعه اقتصاد دریا در بسیاری از کشورها گفت: در حال حاضر برخی کشورها از ظرفیت دریا و سواحل اطراف خود بهره‌برداری می‌کنند. ژاپن از جمله کشورهای مطرح در حوزه اقتصاد دریا و سرمایه گذاری در صنعت دریایی به شمار می‌رود که به‌طور کامل در آب احاطه شده و توانسته از این طریق بنادر، حمل و نقل و صنایع دریایی خود را رونق بدهد و اشتغالزایی کند.

وی افزود: کشورهایی مثل ترکیه که هم مرز با چند دریا هستند نیز از این ظرفیت برای رشد و توسعه اقتصاد خود بهره برده‌اند؛ چراکه این مساله نقش حیاتی در اقتصاد چنین کشورهایی دارد. بنابراین باید زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنایع دریایی در کشور فراهم و از این طریق صادرات غیرنفتی را فعال‌تر کنیم.

این فعال حوزه کار ادامه داد: هم اکنون در کشورهایی که به اقتصاد دریا روی آورده‌اند، دولت‌ها با در اختیار گذاشتن کشتی‌های مدرن یا اختصاص وام‌های ارزان و کم بهره، باعث ارتقای صنعت دریایی شده‌اند و از طریق صید ماهیان و آبزیان، ساخت کشتی و حمل بار افراد زیادی را مشغول به کار کرده‌اند.

چمنی خاطرنشان کرد: متاسفانه ما همچنان به سبک ۴۰ سال قبل با لنج‌های قدیمی ماهیگیری می‌کنیم. در حالی که ساخت کشتی، حمل بار، آبزی‌پروری، صید و صیادی، فراوری و بسته بندی آبزیان و صادرات آن یک چرخه ارزشمند محسوب می‌شود. لذا تاکید ما بر توسعه اقتصاد دریا و سرمایه گذاری در صنعت دریایی است. باید از این پتانسیل و مزیت بزرگ برای رشد صادرات غیرنفتی و رونق تولید و اشتغال بیش از گذشته استفاده کنیم.

به گفته وی، برخلاف کشورهای همسایه سهم اندکی در اقتصاد دریا و استفاده از منابع طبیعی مشترک داریم، در حالی که ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی به ارمغان می‌آورد.

این فعال حوزه کار در پایان سرمایه گذاری در صنعت دریایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با هزینه کمتر می‌توانیم سرمایه‌گذاری بیشتری در حوزه اقتصاد دریا داشته باشیم و از وابستگی خود به نفت بکاهیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر