سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشتبصره ۱۴ قانون بودجه مشکلی را حل نمی کند

تبصره ۱۴ قانون بودجه مشکلی را حل نمی کند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: «بسیاری از نمایندگان معتقدند که جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه مشکل را حل نمی‌کند بلکه به مشکلات می‌افزاید».

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی رضایی با تاکید بر اینکه تبصره‌های ۱۴ (منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها) و ۱۸ (تولید و بهره‌وری) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تنها در صورت وجود منابع تخصیص پیدا می‌کنند، افزود: در تبصره ۱۴ قانون بودجه هر دستگاهی که پیشنهاد می‌آورد، مورد موافقت آقایان قرار می‌گیرد. به همین دلیل نیز جداول این تبصره هر سال بزرگتر می‌شود ولی در عمل تحقق نمی‌یابد و تخصیص پیدا نمی‌کنند؛ چراکه وقتی منابع نباشد، هرچه هم روی کاغذ بیاید، فقط روی کاغذ آمده است.

وی افزود: روی کاغد مثلاً استانی برای فلان پروژه خود تخصیص می‌گیرد و به او ابلاغ می‌شود که بودجه گرفته است ولی این بودجه تخصیص پیدا نمی‌کند. با توجه به وضعیت نقدینگی و بودجه عمومی و منابع درآمدی دولت، فکر نمی‌کنم این متمم بودجه که اضافه می‌شود به ویژه تبصره‌های ۱۴ و ۱۸ در حوزه‌های مختلف محقق شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به انتقاد برخی نمایندگان درباره جداول تبصره ۱۴ قانون بودجه تاکید کرد: بسیاری از نمایندگان اعتقاد دارند که این جدول مشکل را حل نمی‌کند بلکه به مشکلات می‌افزاید. این بودجه الان در مجلس و بر اساس لابی‌گری تقسیم می‌کند؛ هر کسی لابی بیشتری انجام دهد، بودجه بیشتری می‌گیرد. ولی تاکید می‌کنم که این بودجه‌ها روی کاغذ است و فقط توقعات را بالا می‌برد و ذهن جامعه را به این مشغول می‌کند که یک استان بودجه گرفته و دیگری نگرفته است.

رضایی در پایان ضمن تاکید بر لزوم رعایت عدالت در توزیع بودجه گفت: الان یک نهاد با داد زدن بودجه می‌گیرد و دیگری که ماخوذ به حیا است، بودجه نمی‌گیرد. از نمایندگان می‌خواهم که در این زمینه رعایت کنند و مسئولان دولت نیز کار خود را انجام دهند؛ نباید انتظاراتی که از دولت وجود دارد و دولت نمی‌تواند انجام دهد را تشدید کنیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر