جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتایجاد اتاق اصناف در منطقه آزاد انزلی

ایجاد اتاق اصناف در منطقه آزاد انزلی

علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صمت به همراه جمعی از مدیران وزارتخانه با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار کردند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، علی اوسط اکبری مقدم در این دیدار به ظرفیت‌های لجستیکی منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: این منطقه با توجه به قرارگیری در موقعیت استراتژیک به عنوان هاب داد و ستد کالا در بین کشورهای حاشیه خزر شناخته می‌شود. همچنین با توجه به بهره مندی از ظرفیت دو بندر مهم انزلی و کاسپین سهم بالایی از مبادلات تجاری در شمال کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه قرار گرفتن منطقه آزاد انزلی در مسیر کریدورهای تجاری بین المللی را مزیتی کم نظیر دانست و خاطرنشان کرد: کریدور تجاری شمال-جنوب و کریدور چین قزاقستان ایران با محوریت بندر کاسپین در حال فعالیت است. لازمه تکمیل فعالیت‌های تجاری در این کریدورهای بین المللی اتصال راه آهن به مجتمع بندری کاسپین است که دولت در این زمینه توجه ویژه‌ای دارد و با تکمیل این زیرساخت‌های تجاری، بی‌شک نقش منطقه آزاد انزلی در افزایش سهمیه کشورمان در بازارهای جهانی بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به واحدهای تولیدی فعال در شهرک صنعتی این منطقه در بخش صادرات اشاره کرد و افزود: در سال گذشته واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی منطقه موفق شدند ۲۴۳ میلیون دلار صادرات از منطقه آزاد به سرزمین اصلی داشته باشند.

در سه ماهه نخست سال جاری نیز تاکنون ۶۴ میلیون دلار صادرات به سرزمین اصلی داشته‌اند. با ارائه مشوق‌ها و طرح‌های حمایتی در تلاشیم با توجه به محدودیت فضای صنعتی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، فعالیت‌شان را به سمت کسب و کارهای دانش بنیان یا تولید دانش بنیان هدایت کنند که در این زمینه نیز توفیقات قابل قبولی حاصل شده است.

در ادامه این نشست علی رضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت معدن تجارت با اشاره به فعالیت موفق منطقه آزاد انزلی در زمینه تولید و تجارت گفت: فعالسازی کریدورهای بین المللی یکی از مهمترین ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی به شمار می‌رود که تاکنون با توسعه زیرساخت‌های لجستیکی و تجاری خود توانسته در این زمینه قدم‌های مثبتی بردارد. قطعاً اولویت شماره یک منطقه آزاد انزلی اتصال راه آهن بندر کاسپین و افزایش مبادلات تجاری به کشورهای مختلف خواهد بود.

وی در ادامه با تقدیر از اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش فعالیت واحدهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: توجه به صنایع کوچک فناور و نوآور یکی از راه حل‌های مهم به منظور برون رفت از بن بست اقتصادی بوده و راه‌های کسب درآمد جدید و خلاقانه را همراه با ایجاد فرصت شغلی فراهم می‌کند.

معاون وزیر صمت با توجه به فعالیت بازرگانان و فعالان اقتصادی در منطقه آزاد انزلی تاکید کرد: با توجه به نیاز جامعه بازرگانان این منطقه اقدامات لازم به منظور ایجاد اتاق اصناف در منطقه آزاد انزلی در نظر گرفته شده و اتاق اصناف جدید با محوریت منطقه آزاد انزلی ایجاد خواهد شد. فعالان اقتصادی نیز لازم است با احساس نیاز اقتصادی کشور در زمینه تامین کالا و احساس نیاز به کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور تولید و صادرات کالا فعالیت بیشتری داشته باشند. مناطق آزاد نیز با ایجاد بانک‌های آف شور می‌توانند بستر مناسب را برای افزایش فعالیت‌های تجاری فراهم کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر