دوشنبه, مهر 11, 1401
23.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشاخذ مالیات هوشمند و عادلانه با راه‌اندازی سامانه مؤدیان

اخذ مالیات هوشمند و عادلانه با راه‌اندازی سامانه مؤدیان

یک نماینده مجلس سامانه مؤدیان را بستری برای اخذ هوشمند، عادلانه‌تر و درست مالیات دانست.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، به گفته کارشناسان، نظام مالیاتی ایران درگیر مشکلاتی است که باید برای رفع آن‌ها چاره‌اندیشی صورت گیرد. عدم وجود عدالت در روند مالیات ستانی، دسترسی نداشتن به اطلاعات مؤدیان و ناچیز بودن درآمدهای مالیاتی دولت تنها بخشی از مشکلات است. کارشناسان بر اصلاح نظام مالیاتی کشور تاکید دارند. البته اخیراً قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اجرایی شده است که می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

بر اساس قانون، دستگاه‌های کارت‌خوان به سامانه مؤدیان متصل می‌شوند و تراکنش‌های مالی افراد مبنایی برای مالیات دهی آن‌ها خواهد بود. از سوی دیگر، سامانه مؤدیان به اطلاعاتی دسترسی می‌یابد که زمینه را برای مالیات ستانی عادلانه و مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه در کشور فراهم خواهد کرد.

از جمله مزایای راه‌اندازی سامانه مؤدیان می‌توان به مواردی همچون افزایش رضایت مؤدیان از طریق بهبود ارائه خدمات الکترونیکی و تسهیل تعامل آن‌ها با سازمان مالیاتی کشور، تکریم مؤدیان، تحقق عدالت مالیاتی، تبادل اطلاعات به صورت کارآمد و امن و افزایش سطح تمکین مالیاتی از طریق هوشمندسازی روش‌های تشخیص و محاسبه مالیات اشاره کرد.

حسن نوروزی، عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم در خصوص مزایای راه‌اندازی سامانه مؤدیان مالیاتی، اظهار کرد: امروز فرودگاه مهرآباد ۲۲ هزار کارمند دارد، درحالی‌که نظام مالیاتی کشور در استان تهران هزار کارمند ندارد. ما در نظام مالیاتی کشور نیروهای کاربلد، منضبط، منتخب و حرفه‌ای می‌خواهیم.

وی افزود: در وهله نخست ما نیازمند نظام مالیاتی هستیم که از بهترین، خبره‌ترین، عالم‌ترین، حقوق‌دان‌ترین و مومن‌ترین نیروها بهره‌مند باشد. باید نیروهایی را جذب کنیم که تحصیلاتشان در زمینه حسابداری، حقوق و دیگر رشته‌های موردنیاز در سازمان مالیاتی کشور باشد.

این نماینده مجلس ادامه داد: متأسفانه اکنون در نظام مالیاتی کشور با یک جریان در هم ریخته و آشفته روبرو هستیم که باید سامان داده شود. مثلاً در ابتدا به صورت شفاف مسائل را به اطلاع مؤدیان نمی‌رسانیم و بعد آن‌ها را جریمه می‌کنیم. عدالت در نظام مالیات گیری کشور وجود ندارد. از برخی مؤدیان مالیات اخذ نمی‌شود و برخی ده برابر مالیات می‌دهند و عده‌ای فرار مالیاتی دارند.

نوروزی تاکید کرد: برای رفع این مشکلات نیاز است نظام مالیاتی ایران یک اصلاح اساسی شود و با بهره‌گیری از افراد متخصص و کاربلد به سمت اخذ مالیات عادلانه حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید طوری نظام مالیاتی کشور سامان یابد که افراد برای دادن مالیات انگیزه داشته باشند و خودخواسته مالیاتشان را پرداخت کنند. الان برخی افراد که می‌توانند ارتباطاتی برقرار کنند و از دادن مالیات طفره می‌روند و افرادی که ارتباطاتی ندارند، مالیات می‌دهند. این شرایط باعث می‌شود که مردم دیدگاه بدی نسبت به مالیات دهی داشته باشند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه باید با سامان دادن نظام مالیاتی، شرایط را بهبود ببخشیم، گفت تاکنون از تولیدکننده مالیات اخذ کرده‌ایم که این صحیح نیست. باید خریدار نهایی مالیات بپردازد. مالیات گیری از تولیدکنندگان به تعطیلی کارخانه‌ها می‌انجامد و شکوفایی اقتصادی در کشور از بین می‌رود.

نوروزی اضافه کرد: به طور مثال در ارتباط با کالایی مثل مبل، ما نباید از پارچه‌فروش، چوب بر یا کارخانه تولیدکننده مالیات بگیریم، بلکه مالیات را باید فروشنده به‌عنوان بهره‌بردار نهایی بپردازد.

وی اظهار داشت: سامانه مؤدیان می‌تواند در این زمینه به کمک ما بیاید. نظر ما این است که نباید از مراجع مختلف مالیات بگیریم، بلکه با اتصال پایانه‌های فروشگاهی به سامانه مؤدیان فقط فروشنده مالیات بپردازد. همچنین از طریق اشراف این سامانه به اطلاعات مؤدیان می‌توانیم نظام مالیاتی را عادلانه‌تر کنیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: باید کاری کنیم که تولیدکننده و صنعتگرمان تقویت شود، نه اینکه با مالیات گیری ناعادلانه و نادرست مانند ممیز محوری تولیدکننده را فلج کنیم. مالیات باید در مرحله آخر و در قسمت فروش اخذ شود. مردم باید به‌عنوان استفاده‌کنندگان نهایی مالیات بپردازند.

نوروزی بیان کرد: سامانه مؤدیان به‌خاطر دسترسی به اطلاعات مؤدیان بستری برای اخذ هوشمند و درست مالیات فراهم می‌کند و می‌توانیم با کارهای واسطه‌ای و مخرب در اقتصاد نیز مقابله کنیم. اخذ مالیات از تولیدکنندگان علاوه بر اینکه برای آن‌ها مشکل به وجود می‌آورد و کشور را از رونق اقتصادی دور می‌کند، سبب گرانی کالاها نیز می‌شود.

وی در پایان گفت: منبع اصلی درآمد پایدار دولت باید مالیات باشد، نه اینکه از منابعی مانند فروش نفت، گاز و… که به آیندگان هم تعلق دارد، استفاده کنیم. اصلاح نظام مالیات گیری باید در دستور کار قرار بگیرد تا از عواید آن برای اداره کشور استفاده شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر