دوشنبه, مهر 11, 1401
26.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشمنطقه آزاد انزلی از مناطق آزاد پر ظرفیت کشور است

منطقه آزاد انزلی از مناطق آزاد پر ظرفیت کشور است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، منطقه آزاد انزلی را یکی از مناطق آزاد پرظرفیت کشور دانست.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم تکریم و معارفه رییس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی به لحاظ ظرفیت ویژه و ارزشمندی که دارد از مناطق آزاد پرظرفیت کشور محسوب می‌شود.

سعید محمد قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال-جنوب و ظرفیت مبادله کالا با کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا را از ظرفیت‌های ویژه منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و افزود: این امر باید به طور شاخص بیشتر مورد توجه باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد مناطق آزاد کشور به ۱۵ منطقه، منطقه آزاد انزلی از مناطق هشت گانه قدیم فعال و پرظرفیت کشور است. به دلیل ویژگی ممتاز منطقه آزاد انزلی به لحاظ قرارگیری در کریدور شمال جنوب، ظرفیت بزرگی برای کشور در حوزه تبادل کالا به شمار می‌رود.

محمد با انتقاد از عدم توجه کافی در سنوات گذشته به تکمیل کریدور شمال جنوب گفت: در حال حاضر ۲ حلقه مفقوده در حد فاصل چابهار – زاهدان و رشت – کاسپین در این کریدور وجود دارد که خوشبختانه  در هر ۲ محدوده فعالیت در حال انجام است. با تکمیل این حلقه‌ها کریدور شمال-جنوب به زودی فعال خواهد شد.

او نقش منطقه آزاد انزلی در ترانزیت کالا بدون تکمیل خطوط ریلی را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: سالانه بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی مورد نیاز از این مسیر به داخل کشور حمل می‌شود.

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی غیر از ترانزیت در حوزه صنعت نیز فعالیت خوبی انجام داده و از تولیدکنندگان استان خواست در این‌ منطقه سرمایه گذاری کنند.

محمد به کمبود زمین در این منطقه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با الحاق مناطق جدید این مشکل به زودی رفع می‌شود.

وی در ادامه از تاسیس منطقه آزاد مشترک با کشورهای همسایه خبر داد و افزود: توافقاتی با کشور روسیه در این زمینه انجام شده و در آینده منطقه آزاد مشترک با کشور روسیه تاسیس خواهد شد. اگر چنانچه هرچه سریعتر زیرساخت های کشور خود را تکمیل نکنیم کشورهای دنیا منتظر ما نخواهند ماند و کریدور جدید ایجاد می‌کنند. مانند کریدور جدیدی که کشور قزاقستان تشکیل داد و در شرق و غرب جاده ابریشم ربوده شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور افزود: در سنوات گذشته سرمایه گذاری در مناطق آزاد با حذف مشوق‌ها تا حدودی خدشه دار شده است و ما از طریق هیات دولت و مجلس شورای اسلامی برای احیای مجدد این مشوق‌ها و معافیت‌ها تلاش می‌کنیم .

وی تاکید کرد: در دوره مدیریتی جدید استراتژی‌ها و راهبردهایی برای منطقه آزاد انزلی تدوین شده که یکی از این برنامه‌ها بازگرداندن مشوق‌ها و معافیت‌ها به مناطق آزاد است. فلسفه وجودی مناطق آزاد برخورداری از مشوق‌ها و معافیت‌ها برای ایجاد جذابیت در بین سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است.

سازمان منطقه آزاد انزلی

محمد با اشاره به احیاء مبحث حکمرانی متمرکز در مناطق آزاد در ۲ هفته گذشته گفت: این طرح در اختیار رئیس‌جمهور قرار گرفته و ابلاغیه‌های خوبی برای راه اندازی آن به روسای مناطق آزاد صادر شده و رییس جمهور اختیارات جدید خوبی تفویض کرده است. این احیا مجدد کمک می‌کند مناطق آزاد نقش اصلی و محوری خود در تولید ،اشتغال و صادرات را بازیابی کنند.

وی به اصلاح قانون مالیاتی و ارزش افزوده در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و متذکر شد: مناطق آزاد طبق قانون مصوب در سیزدهم دی ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند و این دبیرخانه درخواست حذف آن را به ریاست جمهوری و حقوقی نهاد ریاست جمهوری ارسال کرده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور از فعالیت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد کشور خبر داد و اظهار داشت: صنایع فعال شرکت های دانش بنیان در مناطق از سرمایه‌های بسیار خوب مناطق آزاد هستند که به صورت واقعی در این مناطق شکل گرفته و در کنار سایر صنایع رشد و نمو کرده‌اند.

وی عمر کوتاه این شرکت‌ها را از آسیب‌های این صنایع عنوان و تاکید کرد: شرکت های دانش بنیان اگر بسته به تقاضا نتوانند تولید کنند نابود می‌شوند. اما چون مناطق آزاد تولید محور هستند حیات آن‌ها در این مناطق ادامه می‌یابد.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره جدید منطقه آزاد انزلی نیز گفت: این منطقه به لحاظ شرایط جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدور شمال جنوب از مناطق خاص کشور است .

عیسی فرهادی بر همراهی مدیران استانی و سرمایه گذاران تاکید و خاطر نشان کرد: تنها در اینصورت می‌توان درهای شکوفایی اقتصادی را بر روی منطقه آزاد انزلی گشود.

علی اوسط اکبری مقدم نیز در این مراسم منطقه آزاد انزلی با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد منطقه گفت: در آینده نه چندان دور شاهد شکوفایی بسیار خوب در مناطق آزاد کشور خواهیم بود.

وی به توافق‌های صورت گرفته با فعالان اقتصادی، بازاریان و جوامع محلی اشاره کرد و افزود: این همه با همکاری پرسنل منطقه محقق شده است. در حوزه‌های اقتصادی و بندری نیز تعاملات ویژه‌ای با جوامع محلی و حوزه‌های اقتصادی سایر استان‌ها برای فعال کردن کریدورهای بین المللی ایجاد شده است.

اکبری مقدم خاطرنشان کرد: طی این مدت تلاش کردیم تمام کارخانه‌هایی که در زمینه واردات و صادرات می‌توانند نقش آفرینی کنند از ظرفیت خزر در مبادلات تجاری بهره مند شوند.

عیسی فرهادی سرتنگی پیش از انتصاب به عنوان ریاست هیات مدیره و مدیر عاملی منطقه آزاد انزلی، ریاست آموزش و پرورش شهرستان اردل، بخشدار-معاون فرماندار و فرماندار شهرستان‌های اردل، لردگان، معاون اداری و مالی بنیاد مستضعفان و جانبازان استان چهار محال و بختیاری، قائم‌ مقام و مدیرکل صدا و سیمای استان سیستان و بلوچستان، معاون سیاسی و امنیتی استانداری استان خراسان جنوبی، سرپرست استانداری استان خراسان جنوبی، معاون استاندار تهران، فرماندار ویژه کرج و سرپرست استانداری البرز و فرماندار استان تهران بود.

پیش از این و از اردیبهشت سال ۱۴۰۰ علی اوسط اکبری مقدم این سمت را در منطقه آزاد انزلی بر عهده داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر