سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتنوسازی ماشین آلات معدنی در سال‌های گذشته مناسب نبوده است

نوسازی ماشین آلات معدنی در سال‌های گذشته مناسب نبوده است

به اعتقاد رییس خانه معدن ایران، اگر نوسازی ناوگان معدنی در سال‌های گذشته به صورت منظم انجام می‌گرفت، امروز مشکلی در این حوزه نداشتیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، «محمدرضا بهرامن» ضمن تأکید بر لزوم نوسازی ماشین آلات معدنی، گفت: خانه معدن ایران مدافع ساخت داخل محصولات و ماشین‌آلات است. اعتقاد داریم در صورتی که بتوانیم تامین‌کننده بخشی از نیازها باشیم، مشکلات کمتری خواهیم داشت.

وی تاکید کرد:‌ امروز باید بتوانیم تا حد امکان در زمینه بهبود کمّی و کیفی تولیدات داخلی کار کنیم تا بدین‌وسیله کمترین نیاز را به واردات داشته باشیم.

بهرامن در عین حال بیان‌داشت: وقتی نمی‌توانیم تامین‌کننده نیاز صنعت معدن‌کاری کشور باشیم، باید با سهل‌ترین شیوه‌های ممکن نسبت به تامین نیازها اقدام کنیم.

رییس خانه معدن ایران خاطرنشان‌کرد: امروز معاونت معدنی وزارت صمت مسیر خوبی در این راستا تعریف کرده است. مسیری که هم تولید داخلی را به معنای واقعی کلمه رصد کرده و مدیریت می‌کند و هم درخصوص چگونگی تامین سایر ماشین‌آلاتی که امکان ساخت آن‌ها در داخل وجود ندارد برنامه‌ریزی می‌کند. باید گفت مسیر یاد شده در قالب طرحی جامع دیده شده و قابل تقدیر است.

بهرامن ادامه داد: اگر نتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تامین ماشین آلات معدنی اقدام کنیم، هم بخش اکتشافات و هم بخش استخراج به‌ویژه در معادن بزرگ دچار چالش خواهند شد و نمی‌توانیم مواد اولیه مورد نیاز را مطابق با سند چشم‌انداز تامین کنیم.

وی یادآوری‌کرد: کشور دست‌کم ۲ میلیون متر اکتشافات نیاز دارد که ماشین‌آلات ما برای تحقق این مهم پاسخگو نیستند. همچنین دستگاه‌های موجود برای انجام اکتشافات عمقی مناسب به نظر نمی‌رسند.

رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: امروز مرحله بهره‌برداری از معادن بر اساس طرحی انجام می‌گیرد که ماشین آلات معدنی در آن تعریف می‌شوند، اما در کشورمان قادر به تعریف چنین طرح‌هایی نیستیم.

لزوم استفاده از ظرفیت صندوق بیمه فعالیت‌های معدن

ماشین آلات معدنی

وی ادامه‌داد: یکی از راهکارها در این زمینه، تامین مالی کافی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های معدن از سوی ایمیدرو در راستای حمایت از ساخت داخل است. به این ترتیب می‌تواند به پیش‌خرید تولیدات پرداخته و از طریق ان.‌جی.اوها، آن‌ها را در اختیار فعالان معدنی قرار دهد.

بهرامن در عین حال تصریح‌کرد: تولیدکنندگان داخلی نیز باید برای افزایش کیفیت تولیدات خود بر اساس استانداردهای روز اقدام کنند.

وی با تاکید بر مشخص بودن ساختار زمین‌شناسی کشور و ظرفیت‌های زیاد موجود در آن، افزود: با توجه به سیاست دولت بر افزایش صادرات غیرنفتی، بزرگترین پرچمدار این عرصه صنایع معدنی هستند.

رییس خانه معدن ایران اضافه‌کرد: بر این اساس، نگاه ما به توسعه این بخش باید از ابتدای خط باشد؛ یعنی بتوان ماشین آلات معدنی مورد نیاز برای اکتشافات و بهره‌برداری را تامین کرد.

وی گفت:‌ امروز متولی بخش معدن، امکانات و ماشین‌آلات مورد نیاز توسعه آینده بخش معدن را مشخص کرده که کارشناسانه است و باید خود را همگام با این برنامه توسعه‌ای تطبیق دهیم.

بهرامن ضمن اشاره به صحبت‌های اخیر رییس‌جمهور در استان مرکزی در جریان بازدید از شرکت‌های بزرگ این استان، تاکید کرد: آیت‌الله رییسی بر حمایت از ساخت داخل تأکید دارند و مصرف‌کنندگان نیز اولویت‌شان تامین از ماشین آلات معدنی داخلی است، اما کمیت و کیفیت این دستگاه‌ها نیز مهم هستند.

وی تصریح‌کرد:‌ در این راستا، نباید با اطلاعات نادرست باعث ایجاد دغدغه برای فعالان معدنی شد یا عرصه را برای فعالیت دلالان فراهم کرد که به التهاب قیمت‌ها خواهد انجامید.

رییس خانه معدن ایران یادآور شد: آخرین بار پیش‌نویس چگونگی عرضه ماشین آلات معدنی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت این ماشین‌آلات را در بازار کاهش داد و قیمت‌های کاذب آن‌ها را شکست. این مساله اهمیت سیاست‌های درست متولی بخش معدن و اطلاع رسانی درست را می‌رساند.

وی گفت: اکنون قیمت ماشین آلات معدنی مثل بیل مکانیکی در بازار کاذب است و معتقدیم واردات آنها بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از قیمت‌های فعلی خواهد کاست.

هپکو

بهرامن، شرکت هپکو را دارای تجربه بزرگی در زمینه ماشین آلات معدنی توصیف کرد که زمانی بیل مکانیکی‌ها زیر ۴۰۰، بلدوزر با ظرفیت تا ۱۵۵، لودر تا ظرفیت ۴۷۰، گریدرهای مورد نیاز بخش و دامتراک‌های تا ۶۰ تن را تامین و مونتاژ می‌کرد. اما در دوره‌ای از چرخه تولید خارج شد؛ به‌طوری که طی دو سال گذشته با کمبود شدید بولدوزر در کشور مواجه بودیم و با دو برابر قیمت واقعی در بازار عرضه می‌شد.

وی تاکید کرد:‌ امروز باید ضمن مراقبت و حمایت از تولید داخل، از سایر مصرف‌کنندگانی که مجبور به واردات ماشین آلات معدنی هستند نیز حمایت کنیم.

پیشتر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: بیش از ۱۵‌هزار دستگاه ماشین‏ آلات معدنی با عمر بیش از ۲۰ سال در ناوگان صنایع معدنی وجود دارد که باید نوسازی و جایگزینی شود.

«رضا محتشمی‏‌پور» افزود: بخشی از این ماشین‏‌آلات قابل بازسازی هستند، اما بقیه آن‌ها باید از طریق واردات تامین شوند.

وی تاکید کرد: آزاد شدن واردات ماشین‏ آلات معدنی فقط منحصر به ماشین‏‌آلاتی است که ساخت آن‌ها در داخل امکان‌پذیر نیست.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ادامه‏‌ داد: واردات ماشین آلات معدنی بدون سابقه ساخت در داخل کشور، بدون محدودیت آزاد شده است. به این ترتیب، چشم‌انداز خوبی در بخش تجهیزات صنعت معدن در آینده پیش‌بینی می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر